Co ile badanie prostaty?

Prostata jest gruczołem, nazywanym także krokowym lub sterczem. Wielkością oraz kształtem przypomina orzech włoski i umiejscowiona jest w okolicy krocza – między pęcherzem moczowym, a przednią ścianą odbytu. Należy zaznaczyć, że prostatę posiada każdy mężczyzna, a problemy z nią związane, rozpoczynają się najczęściej jej przerośnięciem. Pełni ona ważną rolę w procesie rozmnażania. Odpowiada bowiem za produkcję płynu, który odżywia plemniki i ułatwia im dostanie się do komórki jajowej kobiety.

Jakie są pierwsze objawy problemów z prostatą?

Najczęściej przerost prostaty objawia się wzmożoną potrzebą oddawania moczu. Jednocześnie mężczyzna może odczuwać problemy z samym oddaniem moczu. Wiąże się to z faktem, że przerośnięty gruczoł uciska na cewkę moczową, która nie może już swobodnie działać.

Innym problemem w obrębie prostaty jest także jej rak, który jest drugim, najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Często rozwija się latami, nie dając żadnych objawów, ważna jest więc kontrola prostaty, szczególnie w przypadkach gdy na raka tego gruczołu chorowali najbliżsi krewni.

Badanie prostaty

W pierwszej kolejności, lekarz pierwszego kontaktu lub urolog, wykonuje najczęściej badanie per rectum, czyli za pomocą palca przez odbyt. Nie jest to bolesne, choć dla większości mężczyzn może być dość niekomfortowe i powodować wstyd. Pamiętaj jednak, że dla lekarza jest to całkowicie normalna część jego pracy i nie wywołuje w nim żadnych emocji!

Po badaniu, lekarz jest w stanie stwierdzić czy prostata jest normalnej wielkości. Jeśli wyczuje jej przerost, wówczas zleca kolejne badania, z których jednymi z ważniejszych jest określenie markerów PSA lub USG jamy brzusznej.

Czym jest badanie PSA?

Markery PSA znajdują się w krwi, więc by wykonać to badanie, należy ją pobrać. Następnie w laboratorium, określa się stężenie PSA czyli antygenu swoistego prostaty. W krwi zdrowego mężczyzny, stężenie PSA będzie niskie. Należy jednak pamiętać, że 48 godzin przed badaniem, należy wstrzymać się od stosunków seksualnych, ponieważ ejakulacja podwyższa stężenie PSA, co może zaburzać wyniki badań. Na podstawie wywiadu oraz wyników, lekarz będzie w stanie określić stan zdrowia prostaty.

Na kolejnej stronie dowiesz się kiedy i w jakich odstępach czasu badać prostatę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x