Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak czyścić uszy? - epytania.pl Jak czyścić uszy? - epytania.pl

Jak czyścić uszy?

Od dziecka uczono nas, że należy czyścić tuż po przebudzeniu nie tylko twarz, ręce, ale też uszy. Ta wydawałoby się prosta i oczywista czynność wcale nie jest taka łatwa. Uszy to wbrew pozorom delikatny narząd, o który należy codziennie dbać, ale trzeba też wiedzieć w jaki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy.

Czyszczenie uszu z woskowiny

W uszach zalega żółtawo-rdzawa woskowina, która z czasem zbiera się też na zewnątrz. Jest przez nas nielubiana, nieakceptowana, brzydzimy się jej i chcemy pozbyć jak najszybciej, najlepiej tuż po kąpieli odpowiednimi patyczkami. Zanim jednak przystąpimy do oczyszczenia uszu z woskowiny należy dokładnie wiedzieć jak to zrobić.

Przede wszystkim ta woskowina to specyficzna i lepka wydzielina, która otaczając kanał ma za zadanie chronić przewód słuchowy, a co najważniejsze – błonę bębenkową. Jej obecność nie powinna nas dziwić, jest to niezwykle ważna substancja, która chroni i zabezpiecza. Jej nadmiar jednak może nas irytować i krępować zwłaszcza, jeśli posiadamy krótkie włosy lub znajdujemy się w intymnej sytuacji.

jak-czyscic-uszy

Woskowina nie jest zazwyczaj w społeczeństwie kojarzona z ochroną, ale z brakiem higieny i koniecznością jej usunięcia. Zazwyczaj robimy to za pomocą wcześniej wspomnianych patyczków do uszu, które można kupić w każdym sklepie.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Niestety większość osób zapomina, że owe patyczki są stworzone do czyszczenia zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny, na której gromadzą się pozostałości naskórka. Większość osób chcąc pozbyć się woskowiny wpycha patyczek do ucha na kilka centymetrów, tym samym wpychając wydzielinę jeszcze głębiej. Taka czynność może prowadzić do wielu powikłań m.in.: bólów ucha, głowy, ucisku, zaburzenia słuchu, zatkanego ucha, to wszystko może wymagać niezwłocznej wizyty u lekarza i oczyszczenia uszu z wepchniętej i zalegającej wydzieliny.

Jeśli chcemy dobrze wyczyścić nasze uszy, jednocześnie nie ryzykując ich uszkodzenia warto w czasie kąpieli lub prysznica po prostu wyczyścić je palcem za pomocą ciepłej wody, która wlewając się do środka dokładnie oczyszcza uszy, a wydzielina wypływa z nią na zewnątrz. Możemy skorzystać dodatkowo z odpowiednich preparatów do uszu, które również pozbywają się woskowiny. Jednak sama woda w temperaturze pokojowej spokojnie powinna nam wystarczyć. Jest to bezpieczny sposób, dużo lepszy i wygodniejszy niż stosowanie patyczków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x