Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak dbać o oczy? - jak dbać o wzrok? - epytania.pl Jak dbać o oczy? - jak dbać o wzrok? - epytania.pl

Jak dbać o oczy?

Zdrowy wzrok to podstawa naszego funkcjonowania w życiu codziennym, jak i w pracy. Zmiana trybu życia, która nastąpiła wraz z rozwojem nowoczesnych technologii sprawiła, że coraz więcej czasu spędzamy już nie tylko przed ekranem telewizora, ale także komputera, tabletu czy smartfona. Powoduje to, że nasz wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i działanie szkodliwych czynników, warto zatem odpowiednio o niego zadbać.

Jak dbać o wzrok?

  1. Odpowiednia dieta. Dla osób dbających o wzrok nieodłącznym składnikiem diety powinna być marchewka. Zawiera ona duże ilości witaminy A, a ta chroni wzrok przed schorzeniami i zaburzeniami, do których zalicza się m.in.: wysychanie spojówek czy kurzą ślepotę. Oprócz marchewki warto także sięgnąć po słodkie ziemniaki, brokuły, jajka, szpinak, masło czy pomidor. Pozytywny wpływ na nasze oczy mają również produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, luteinę, cynk i witaminy: C i E.
  2. Ochrona przed promieniowaniem UV. Przed szkodliwym działaniem słońca uchronią nas okulary z filtrem UV. Warto w nie zainwestować, aby w trakcie lata bezpiecznie korzystać z jego uroków.
  3. Przerwy w pracy. Pracując, zwłaszcza przy komputerze powinniśmy szczególnie zadbać o nasz wzrok. Wskazane są częste przerwy, najlepiej co godzinę po 5 minut. W tym czasie należy całkowicie oderwać wzrok od monitora i wykonać kilka prostych ćwiczeń, takich jak: patrzenie w dal, mruganie czy obracanie gałek ocznych. Warto również zadbać, aby odległość ekranu komputera od oczu wynosiła przynajmniej 40 cm.
  4. Odpowiednie oświetlenie. Niewystarczająca ilość światła, jak i jego nadmiar to główne przyczyny problemów ze wzrokiem. Słabe światło w sposób drastyczny może pogorszyć nasz wzrok. Pracując przy komputerze również powinniśmy zwrócić na nie uwagę. Ważne jest, aby nie łączyć światła naturalnego ze sztucznym, oraz aby na monitorze nie pojawiały się rozpraszające wzrok odbicia i odblaski.
  5. Regularne badania. Badaniu wzroku powinniśmy się poddawać przynajmniej raz w roku. Pozwala ono nie tylko zweryfikować kondycję naszych oczu, ale również zdiagnozować ewentualne schorzenia.

Wzrok, który stanowi nasze podstawowe narzędzie pracy powinien być przez nas otoczony szczególną opieką, dlatego tak ważne jest, aby dbać o oczy. Troska ta nie musi się sprowadzać do częstych wizyt u okulisty, przy odrobinie chęci i dyscypliny sami będziemy w stanie utrzymać go w dobrej kondycji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x