Fotografowanie to sztuka uwieczniania naszych wizji na zdjęciu. Niezwykle trudna, może nawet trudniejsza od malarstwa. Malarz, czy rzeźbiarz tworzy swoje dzieło tak, jak dyktuje mu wyobraźnia, często posiłkując się tym, co widzi. Może jednak stworzyć coś zupełnie innego, oderwanego od rzeczywistości. Fotograf również przelewa swoje wizje na zdjęcie, jednak musi znać się nie tylko na odpowiednim kadrowaniu, ale na własnym sprzęcie, z którego korzysta. To od dobrego aparatu i umiejętności jego wykorzystania zależy, jakie będą jego dzieła.
Fotografia dla początkujących
Jeśli robienie zdjęć sprawia ci od zawsze prawdziwą przyjemność, masz niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i mnóstwo pomysłów, a korzystanie z aparatów fotograficznych nie stanowi dla ciebie większego problemu, śmiało możesz zająć się swoją pasją i wykorzystać drzemiący w tobie talent! Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach nim zaczniesz podchodzić do fotografowania na poważnie:
- Zainwestuj w dobry sprzęt – jeśli jesteś prawdziwym amatorem sztuki fotografowania, kupno dobrego sprzętu nie powinno stanowić dla ciebie większego problemu. Nie musi to być bardzo drogi aparat, wystarczy początkowo zwykły, cyfrowy, na którym możesz śmiało pracować. Z czasem, gdy bardziej zagłębisz się w swoje hobby, będziesz mógł sprawić sobie lepszy sprzęt, który spełni twoje oczekiwania
- Nie kombinuj na siłę – nie musisz szukać niezwykłych wrażeń, czy też podróżować po świecie, by zrobić naprawdę dobre zdjęcie. Czasem to, czego najbardziej potrzebujemy jest w zasięgu naszej ręki. Na początku skorzystaj z własnego środowiska. Możesz robić zdjęcia po prostu wszędzie! W swoim domu, swoim przyjaciołom, rodzinie, domowym zwierzętom, przedmiotom, na imprezie, na spacerze itp. Nawet zdjęcie domowego kota siedzącego na balkonie i obserwującego zachód słońce może wyjść zaskakująco artystycznie przy odpowiednim kadrowaniu. Wszystko zależy od ciebie i twojej wyobraźni!
- Bądź cierpliwy – czasem trzeba długo czekać, nim przyjdzie wena, nim uda nam się znaleźć odpowiednie miejsce, nim nastanie dobra pogoda, jeśli fotografujemy w plenerze, nim zrobimy dobre zdjęcie. Bywa niekiedy, że dopiero po całym dniu, a nawet tygodniu szukania i robienia setki zdjęć na zasadzie prób i błędów, w końcu udaje nam się wybrać to jedno najlepsze z całej listy. Jest to niezwykle mozolna i ciężka praca, dlatego wymaga cierpliwości. Jednak jak w każdej pracy artystycznej cierpliwość popłaca, a nasz upór i konsekwencja prowadzą w końcu do sukcesu. Fotografowanie to nie jest zajęcie dla osób niewytrwałych o słomianym zapale.
- Odwaga i śmiałe postępowanie – jeśli zależy Ci, aby być dobrym fotografem i tym samym świetnym artystą czasem musisz się poświecić. Niekiedy wyobraźnia i pragnienie zrobienia zdjęcia idealnego zaprowadzą cie w niebezpieczne miejsca, np.: na skaliste wzgórza, do jaskiń, w odległe tereny. Jeśli masz lęk wysokości, nie dla ciebie jest wejście na drzewo w celu zrobienia zdjęcia wiewiórce lub uchwyceniu widoku swojego miasta z wysokości. Niekiedy zrobienie jednego fascynującego zdjęcia wymaga nie lada odwagi i wytrwałości. Podobnie ma się rzecz z robieniem zdjęć obcym osobom na ulicy. Nie wszyscy życzą sobie, aby obcy fotograf zrobił im zdjęcie, dlatego zwykle należy poprosić ich o pozwolenie, a następnie ustawić w odpowiedniej pozycji, jeśli przytrafi Ci się ktoś chętny do modelowania. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą i zamkniętą w sobie, zagadanie do obcych ludzi może przysporzyć Ci sporo problemów. No chyba, że zechcesz ich fotografować z ukrycia.
- Pamiętaj o każdym szczególe – nie tylko pierwszy plan jest najważniejszy. Również pozostałe elementy, które zamierzasz umieścić w kadrze, a przede wszystkim tło. Robiąc zdjęcie staraj się tak skomponować swój kadr, by wszystko ze sobą współgrało tworząc przemyślaną całość. Nawet na zdjęciu na pierwszy rzut oka chaotycznym można odnaleźć pewną logikę. Nie pokazuj wszystkiego na zewnątrz, zainteresuj odbiorcę swoich zdjęć. Niech zmuszą one do myślenia, do zastanowienia się, wprowadź odrobinę tajemniczości do swoich dzieł.
- Bądź przygotowany na krytykę – nie bój się krytyki. Nawet, jeśli ktoś „nie pozostawi na tobie suchej nitki” miej świadomość swoich wysiłków. Przyjmuj krytykę z uniesioną głową i pracuj dalej! Nie możesz osiąść na laurach, musisz wciąż szukać nowych miejsc, nowych tematów do zrealizowania, staraj się zaskakiwać, rozwijać się i ciągle pracować. Nawet najlepsi fotografowie też byli początkujący i stykali się z takimi samymi problemami, co ty. Trening czyni mistrza, a więc do dzieła!