Jak myć zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się łatwe. Wykonując codziennie tę czynność podchodzimy do niej rutynowo. Czy w związku z tym nie zapomnieliśmy o niektórych zasadach, które obowiązują w trakcie mycia zębów? Czas na małą weryfikację dotychczasowych przyzwyczajeń!

Mycie zębów

Zanim zaczniemy myć zęby powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniej szczoteczki. Ich producenci oferują różne stopnie twardości, możemy wybierać między szczoteczką tradycyjną, a elektryczną. Większość stomatologów poleca szczoteczki o miękkich włóknach, które najskuteczniej usuwają płytkę nazębną i resztki pokarmowe.

Rozmiar szczoteczki też jest ważny, im mniejsza główka tym bardziej precyzyjna. Ze względu na swoją dokładność i mobilność szczoteczki elektryczne doskonale radzą sobie z utrzymaniem higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Wybór szczoteczki powinien być jednak uzależniony od wrażliwości naszych dziąseł i osobistych preferencji.

Bardzo ważny jest również dobór pasty do zębów. W sklepach dostępny jest ich cały wachlarz, począwszy od tych uniwersalnych, poprzez wybielające, a na pastach o właściwościach kojących zakończywszy. Jeśli zmagamy się ze stanem chorobowym w jamie ustnej, wybierając pastę również powinniśmy uwzględnić tą przypadłość.

Tuż przed szczotkowaniem powinniśmy użyć nici dentystycznej. Kawałek nitki owijamy wokół palców wskazujących obu dłoni, a następnie wsuwamy nitkę między zęby i delikatnie poruszamy nią na boki, owijając przy tym podstawę sąsiadujących zębów.

Szczotkując zęby mamy do wyboru trzy podstawowe techniki:

  • okrężną – główkę szczoteczki ustawiamy prostopadle do linii zębów i myjemy je wykonując koliste ruchy,
  • wymiatającą – główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni i wykonujemy najpierw okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające z góry do dołu i na odwrót,
  • szorowanie – szczoteczkę przesuwamy poziomo wzdłuż zębów, na całej ich powierzchni, również na granicy z dziąsłami.

Warto skupić się także na odpowiedniej kolejności szczotkowania zębów. Zaczynamy od zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych, przechodzimy do wewnętrznych powierzchni zębów, również górnych i dolnych, a na koniec szczotkujemy powierzchnie żujące.

Aby odświeżyć oddech musimy pamiętać także o czyszczeniu języka, czego dokonujemy włóknami szczoteczki lub specjalną gumową nakładką z wypustkami, która znajduje się na jej główce w niektórych modelach szczoteczek.

Jak prawidłowo myć zęby

Mycie zębów powinno trwać około 2 minut. Najważniejsze, abyśmy po szczotkowaniu mieli uczucie czystości, możemy zatem go wydłużyć lub skrócić w zależności od indywidualnych potrzeb. Zęby należy myć po każdym posiłku.

Pamiętajmy także o regularnej wymianie szczoteczki. Powinna ona mieć miejsce co 3 miesiące lub w momencie, kiedy pojawią się pierwsze oznaki zużycia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x