Jak usunąć kleszcza?

Strach przed kleszczem to zmora nie tylko spacerujących po lesie turystów, ale również mieszkańców miast. Ukryte w trawach i krzakach pajęczaki stają się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale i czworonogów.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Aby uniknąć ukoszenia, a tym samym zapobiec groźnym infekcjom wirusowym na spacer najlepiej wybierać godziny w okolicach południa, gdyż kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem. Warto trzymać się ścieżek i unikać przydrożnych traw i krzaków. Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, najbardziej wskazane są długie spodnie, bluzka z długim rękawem i koniecznie nakrycie głowy. Wybierając jasne ubrania będzie nam łatwiej zlokalizować intruza, który osiadł na naszym ciele. Obowiązkowo należy także użyć preparatu odstraszającego kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

Kiedy mimo wszystko, kleszcz zaatakuje nas lub naszego pupila należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • wysterylizuj wąskie szczypce lub pęsetę i za jej pomocą postaraj się uchwycić kleszcza jak najbliżej swojej skóry,
  • jednym, ale zdecydowanym ruchem wyrwij kleszcza do góry,
  • zdezynfekuj narzędzie i miejsce ukąszenia wodą utlenioną, alkoholem lub specjalnie przeznaczonym do tego specyfikiem, pamiętaj też, aby po zabiegu dokładnie umyć ręce,
  • obserwuj miejsce ukąszenia przez kilka-kilkanaście dni (jeżeli w skórze została część kleszcza, najlepiej udać się do specjalisty, który profesjonalnie pozbędzie się resztek intruza),
  • jeśli na skórze wystąpią zmiany w postaci zaczerwienienia, rumienia wokół rany czy obrzęku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak wyrwać kleszcza?

Nie wolno pozbywać się kleszcza gołymi palcami. Niebezpieczne jest jego rozgniatanie, wyciskanie czy smarowanie: tłuszczem, benzyną, masłem, lakierem do paznokci. Czynności te mogą spowodować, że kleszcz wypluje ślinę i zawartość układu pokarmowego wprost do naszej rany, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia.

Created by fCoder Graphics Processor

Skutki ugryzienia przez kleszcza mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Borelioza czy odkleszczowe zapaleniu mózgu to najpoważniejsze z nich. Leczenie tego typu chorób jest niezwykle skomplikowane, warto zatem poświęcić kilka chwil na wykonanie prostych czynności, dzięki którym zapobiegniemy tego typu wypadkom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x