Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Jadąc na wymarzony urlop czy wakacje chcemy odpocząć fizycznie, ale także zapomnieć o problemach i troskach. Co zrobić, aby w trakcie wypoczynku nie martwić się o dom, mieszkanie, które podczas naszej nieobecności jest łakomym kąskiem dla złodzieja? Korzystając z poniższych rad spędzisz udane wakacje i unikniesz włamania.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

 1. Przed wyjazdem domknij drzwi i okna.
  Wydaje się banalne, ale to właśnie nasze roztargnienie jest jedną z głównych przyczyn tego typu zdarzeń. Szczególną uwagę na drzwi i okna powinni zwrócić właściciele dużych posiadłości, do których jest kilka wejść, balkony czy tarasy.
 2. Dbaj o dobre relacje z sąsiadami.
  Żaden monitoring nie zastąpi czujnego oka sąsiadki z naprzeciwka. Przed wyjazdem należy poinformować zaufanego sąsiada o planach wakacyjnych i terminie powrotu, aby reagował na ewentualną obecność osób trzecich w naszym mieszkaniu. Warto go również poprosić, aby co jakiś czas tam zaglądał i palił światło, a także odbierał naszą pocztę – zapchana skrzynka wyraźnie informuje włamywacza o naszej nieobecności.
 3. Zamontuj alarmy lub inne urządzenia podnoszące stopień bezpieczeństwa.
  Na rynku jest ich bardzo wiele, od tradycyjnych alarmów, poprzez kamery z czujnikiem ruchu, a na „symulatorach obecności”, które np. będą automatycznie zapalać światło zakończywszy. Urządzenia te nie tylko zmniejszą nasze obawy, ale za ich pomocą poprzez łączność z siecią będziemy mogli także na bieżąco monitorować nasz dom.
 4. Rzeczy wartościowe złóż w bankowym depozycie.
  Pieniądze, dokumenty czy biżuterię najlepiej trzymać w banku. Profesjonalni włamywacze doskonale znają „domowe kryjówki” i bez problemu odnajdą nasze skarby. A jeśli jesteśmy zmuszeni cenne rzeczy pozostawić w domu warto przed wyjazdem je sfotografować lub spisać numer seryjny, w przypadku włamania ułatwi to ich odnalezienie.
 5. Przyjrzyj się środowisku, które Cię otacza.
  Należy zwrócić uwagę na osoby kręcące się po naszej okolicy czy przebywające bez celu na klatce schodowej. Nasze zainteresowanie może wystraszyć potencjalnego złodzieja, lub ułatwić jego identyfikację w późniejszym czasie.
 6. Zadbaj o ubezpieczenie.
  Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli zniwelować straty po włamaniu. Ważne, aby jego suma odpowiadała rzeczywistej wartości posiadanych przez nas sprzętów, dóbr.

Niebezpieczeństwo związane z dłuższą nieobecnością w domu lub mieszkaniu wiąże się również z takimi zagrożeniami jak awaria instalacji czy zalanie mieszkania. Przed wyjazdem należy zakręcić kurki, odciąć dopływ gazu, a także odłączyć od zasilania urządzenia elektryczne.

Udanego wypoczynku!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x