Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak założyć działalność gospodarczą? - epytania.pl Jak założyć działalność gospodarczą? - epytania.pl

Jak założyć działalność gospodarczą?

Jeśli marzysz o tym, by robić to co kochasz, a jednocześnie być szefem samym dla siebie, rozważ otwarcie własnej działalności gospodarczej, która da Ci na to wszystko szansę! Wbrew pozorom, założenie firmy nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Specjalnie dla Ciebie, opracowaliśmy uporządkowany plan formalnych działania, przez które musisz przejść by móc zacząć spełniać swoje marzenia.

Zakładanie działalności gospodarczej

Przede wszystkim, musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać obywatelstwo Polski lub któregoś z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Poza obywatelstwem polskim, możesz więc mieć obywatelstwo krajów takich jak : Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania czy Włochy.

Co potrzeba do założenia firmy

Krok 1: wybierz kod PKD

Jest to unikalny kod, który określa czym zajmować się będzie nasza firma. Pełną ich listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju. Dla przykładu, jeśli więc twoja firma ma zająć się produkcją lodów, wybierzesz kod 10.52.Z. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kilka kodów, jeśli Twoja firma będzie wielozadaniowa. Kod ten będzie niezbędny przy wypełnianiu formularza CEIDG-1.

Krok 2: wybierz najlepszą dla siebie formę opodatkowania

W tym najlepiej pomoże dobry księgowy, największa ilość młodych przedsiębiorców, decyduje się jednak na formę podstawową opodatkowania. Jest ona bowiem najmniej skomplikowana i opiera się na wyliczeniu podatku od dochodu. Jeśli nie zarabiamy, nie płacimy podatku. Z Urzędem Skarbowym rozliczamy się raz na miesiąc lub raz na kwartał, a raz w roku składamy także PIT 36.

Inne dozwolone formy opodatkowania, to: podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt.

Krok 3: składamy wniosek CEIDG-1

Odnajdziemy go na stronie internetowej CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Najwygodniej jest go wypełnić przez Internet i wydrukować, a następnie zanieść do dowolnego Urzędu Gminy. Tam, w obecności urzędnika, podpisujemy formularz i od razu go składamy.

Krok 4: przydzielenie numerów REGON i NIP

Do tygodnia od złożenia wniosku CEIDG-1, otrzymujemy swój NIP. REGON nadaje nam natomiast Urząd Statystyczny i możemy sprawdzić go na stronie internetowej CEIDG.

Na drugiej stronie znajdziesz kolejne kroki prowadzące do założenia działalności gospodarczej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x