Wybór i kupno odpowiedniego wózka dla osoby niepełnosprawnej może stanowić spory problem. Każdy chory jest inny, cierpi na różne choroby i wymaga odmiennego i osobnego podejścia oraz pomocy.
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki to wciąż niestety drogi sprzęt. Można liczyć na dofinansowanie ze strony dobrowolnych darczyńców i osób chętnych do pomocy lub z fundacji i ośrodków pomocy osobom niepełnosprawnym. Każdy wózek jest inny, bo każdy chory wymaga innego potraktowania i pomocy. Inny wózek będzie dla osoby niesprawnej tylko w dolnych częściach ciała, a inny dla osoby całkowicie sparaliżowanej z możliwością poruszania głowy. Należy dokonać odpowiedniego wyboru dla osiągnięcia jak największej korzyści i komfortu dla chorego w zależności od stopnia jego niepełnosprawności.
Niegdyś konstruowano zwykłe wózki dla niepełnosprawnych, które przypominały bardziej krzesła na kółkach aniżeli realne środki transportu. Wszystko zmieniło się od czasów, gdy osoby niepełnosprawne zaczęły coraz częściej domagać się swoich praw, powstało wiele instytucji pomagających takim osobom nie tylko w sytuacjach zdrowotnych, ale również i co najważniejsze w miejscach publicznych na przykład w poszukiwaniu pracy, poruszaniu się po chodniku, korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej. Powstały siedzenia w miejscach publicznych, chodniki, przejścia, windy dla niepełnosprawnych, specjalne toalety z barierkami, zejścia po schodach czy konstrukcje ułatwiające wejście do autobusu czy tramwaju. Niepełnosprawni zyskali dzięki temu miano pełnosprawnych obywateli, którzy zasługują na uwagę i szacunek otoczenia.
Jaki wózek wybrać dla osoby niepełnosprawnej
W przypadku wyboru wózka inwalidzkiego należy koniecznie skonsultować zakup z lekarzem, rehabilitantem i fizjoterapeutą osoby chorej. Wszystkie szczegóły w budowie wózka muszą zostać uwzględnione przed dokonaniem ostatecznego wyboru i dotyczy to nie tylko choroby, na którą cierpi osoba, ale również jej wzrostu, wagi, sposobu ułożenia ciała, długości nóg i rąk i ewentualnych problemów z oddychaniem czy przełykaniem, które mogą pojawić się w pozycji siedzącej.
Także nie wolno zapominać o preferencjach i codzienności osoby chorej. Młoda i aktywna osoba będzie wymagała innego wózka niż osoba starsza. Dlatego mamy dostępny szeroki wybór wózków inwalidzkich. Jeśli pozwalają na to nasze możliwości finansowe możemy pozwolić sobie na kupno kilku wózków, które będziemy wykorzystywać w zależności od okoliczności. Inny po domu, a inny na przykład na wyjście na spacer, zabawę, czy do samochodu.
Jeszcze inne są wózki dla sportowców, którzy intensywnie ćwiczą lub grają. Na ogół wyróżniamy wózki:
- terenowe
- pokojowe
- sportowe
- dla dzieci
- dla osób ze znaczną dysfunkcją ruchów znane inaczej jako ACTIV
Kupując odpowiedni wózek zwróć uwagę na styl wykonania, podpory, wysokość oparcia, zagłówek i możliwość jego sterowania, wytrzymałość siedzenia, dobry materiał odporny na uszkodzenia i otarcia po wielogodzinnym korzystaniu, koła, które dają możliwość łatwego i szybkiego kierowania wózkiem i obracania go w różne strony oraz hamulce. Nie powinny być zbyt ostre, gdyż gwałtowne zahamowanie może spowodować upadek osoby niepełnosprawnej.