Wybór ścieżki zawodowej jest chyba jednym z najtrudniejszych wybór w całym naszym życiu. Chociażby z tego powodu, że większą część swojego życia spędzimy w pracy. Jeśli chcemy być szczęśliwi, czuć się potrzebni i tym samym spełnieni zawodowo, musimy wybrać tak, by później nie żałować. W innym razie zostanie nam tylko przekwalifikowanie się lub robienie tego, co nie sprawia nam przyjemności.
Jaki zawód do mnie pasuje
Już w szkole podstawowej dzieci i młodzież zaczynają odkrywać swoje zdolności oraz powołanie. Zapisują się na liczne szkolenia, kursy i szkolne kółka zainteresowań. Okres liceum i technikum to czas nie tylko intensywnej nauki, ale przede wszystkim podjęcia ostatecznej decyzji. W końcu na egzaminie maturalnym wybieramy przedmioty, z których chcemy zdobyć zaliczenie niezbędne do dostania się na wymarzone studia lub zrobienia specjalistycznego kursu. W trakcie trwania studiów wciąż mogą pojawiać się wątpliwości. Zawsze można zrezygnować i poszukać innej alternatywy. Jednak przychodzi taki czas, gdy musimy zacząć pracować i tym samym zarabiać na siebie.
Istnieje powiedzenie, że praca, która sprawia nam przyjemność, w której się realizujemy w 100% nie jest pracą, lecz sposobem na życie. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie się do porannego wstawania po to, by iść do pracy, która nas męczy psychicznie, stresuje i przynosi tylko udrękę. Wyobraź sobie, że musisz tak robić przez 30 lat, a może i dłużej. Praca zawodowa powinna stanowić dla nas nie tylko źródło utrzymania i zarabiania pieniędzy, ale dawać nam satysfakcję i radość. Dlatego tak ważny jest świadomy, podyktowany intuicją i głosem serca wybór zawodu.
Jak wybrać zawód
Nie próbuj spełniać na siłę oczekiwań otoczenia. To, że marzeniem twoich rodziców jest, byś został lekarzem tylko dlatego, że w twojej rodzinie są doktorzy nie znaczy, że ty też musisz, jeśli tego w głębi duszy nie czujesz. Lekarzem zostaje się w powołania, nie z obowiązku. Dokładnie tak samo jest w przypadku innych zawodów. Jeśli jesteś mocno rozwiniętą duchowo osobą i pragniesz wstąpić do seminarium duchowego czując, że to jest to, co pragniesz w życiu robić – zrób to nie patrząc na zdanie innych. Możesz posłuchać opinii środowiska, zwłaszcza ludzi, których darzysz bliskością i szacunkiem, ale nie pozwól, by to inni kierowali twoimi decyzjami.
Zamień pasje na pieniądze
Postaraj się odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę w życiu robić i co mi sprawia przyjemność? Jakie są moje zainteresowania, co lubię robić w wolnym czasie, co sprawia, że zapominam o problemach i mogę się odstresować? Skieruj myślenie na swoje pasje i zamień je w zawód, który możesz wykonywać. Nie zrażaj się, jeśli początkowo nie będzie Ci wychodzić. Pasje i zainteresowania mają to do siebie, że osoba, która się nimi zajmuje zna się na nich najlepiej. Będziesz mógł się dzięki temu dalej rozwijać i co bardzo ważne – czuć się potrzebny innym ludziom.
Robienie rzeczy, które są monotonne, drażnią nas, nie dają efektów i z grubsza są pozbawione sensu powoduje, że zamykamy się w sobie i tracimy wolę pracy. Nie mówiąc już o woli życia. Wypalenie zawodowe również może się przytrafić nawet osobom, które wykonują zawód z powołania. Wszyscy Ci, którzy pracują wiele lat stykają się z tym problemem. Jednak dużo łatwiej jednak walczyć z nim wtedy, gdy wykonujemy zawód, który od początku dawał nam satysfakcję i spełnienie. Zasada podejmowania decyzji jest prosta: nawet, jeśli się sparzysz i zrozumiesz, że dokonałeś złego wyboru, zawsze możesz to naprawić. Lepiej przyznać się do błędu niż przez całe życie żałować, że nie odważyło się pójść za swoim powołaniem.