Co warto mieć w samochodzie?

Każdy kierowca powinien posiadać w swoim samochodzie kilka niezbędnych rzeczy. Niektóre z nich mogą uratować mu zdrowie a nawet życie, przydać się w nagłych sytuacjach, zapewnić komfort w podróży, inne uchronią go przed mandatem. Trójkąt awaryjny, gaśnica z ważnym atestem, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC to rzeczy, które z punktu widzenia polskiego prawa zobowiązany jest posiadać każdy kierowca w swoim pojeździe.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy (trójkąt awaryjny, trójkąt bezpieczeństwa) to odblaskowy element stawiany na jezdni za pojazdem, który zespół się lub uległ kolizji, w celu ostrzeżenia pozostałych uczestników ruchu przed najechaniem na niego. Powinien spełniać on odpowiednie normy, tzn. mieć określoną powierzchnię odblaskową i wymiary. Należy go ustawić w wyznaczonej odległości od pojazdu, włączyć światła awaryjne i wezwać pomoc. Posiadanie trójkąta ostrzegawczego według prawa Polskiego jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Za brak posiadania go podczas kontroli drogowej grozi mandat.

Gaśnica z ważnym atestem

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury gaśnica jest obowiązkowa w każdym pojeździe, należy ją umieścić w łatwo dostępnym miejscu, tak, aby w razie potrzeby można było szybko jej użyć. Gaśnice kupujemy w zależności od typu pojazdu. Dla samochodów osobowych należy zakupić typ BC lub ABC. Warto zainwestować w tą drugą, różnica w cenie jest niewiele większa, jej zaleta to odporność na wilgoć, nadaje się doskonale do gaszenia ciał stałych. Cena gaśnic oscyluje w okolicach 25-35 zł.

Dowód rejestracyjny oraz ważne ubezpieczenie OC

Obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego obejmuje każdego kierowcę nie zależnie od tego czy jest właścicielem pojazdu czy nie. Wydany zostaje podczas jego rejestracji w urzędzie. Innym ważnym dokumentem jest ubezpieczenie OC (Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Ochrania ono kierowcę przed ekonomicznymi konsekwencjami szkód wyrządzonym osobom trzecim podczas wypadku lub kolizji, wszelkie koszty związane z nimi pokrywa wtedy zakład ubezpieczeń.

Kamizelka odblaskowa

Kamizelka odblaskowa przydaje się w przypadku, gdy przydarzy nam się wypadek lub awaria w nieoświetlonym miejscu. Kiedyś nie była elementem obowiązkowym wyposażenia pojazdu jednak ostatnimi laty wszedł przepis, który nakazuje kierowcom posiadanie tego typu wyposażenia. Daje ona kierowcy możliwość zauważenie pieszego na jezdni po zmroku, przy włączonych światłach mijania, już z odległości 130-150 m. Ryzyko potrącenia zmiesza się 5 krotnie, gdyż kierowca ma więcej czasu na reakcje. W niektórych krajach Unii Europejskiej (m.in. w Czechach, Austrii, Słowacji) kamizelki odblaskowe są obowiązkowe, a za ich brak grozi mandat.

 

Niezbędnik kierowcy

Apteczka

Ważnym elementem wyposażenia każdego pojazdu jest apteczka, nie jest ona obowiązkowa, ale zawsze warto ją mieć. Przyda się w sytuacji, gdy nam lub osobie w pobliżu przydarzy się jakiś niegroźny wypadek np. drobne skaleczenie. Podstawowa apteczka powinna zawierać środki dezynfekcyjne i opatrunkowe tj. bandaż elastyczny, gaziki jałowe, plaster z opatrunkiem, rękawice lateksowe jednorazowe, koc termiczny, nożyczki, instrukcje udzielania pierwszej pomocy. Apteczkę o podstawowym wyposażeniu możemy kupić na każdej stacji benzynowej. Warto również zaopatrzyć się w leki, z których najczęściej korzystamy lub nasi współpasażerowie w trakcie podróży, np. tabletki przeciwbólowe, czy leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej.

 

Karta ICE

Zawiera ona następujące informacje: imię, nazwisko, numer kontaktowy do najbliższej osoby, grupa krwi. Jest ona przydatna podczas wypadku, pozwala ratownikom na skontaktowanie się z najbliższą rodziną poszkodowanego w celu powiadomienia o wypadku lub pozyskania informacji (np. o chorobach, przyjmowanych lekach). Warto ją mieć cały czas przy sobie.

Kable rozruchowe

Kable rozruchowe przydają się szczególnie w okresie zimowym, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Dzieje się tak z kilku powodów: pozostawienia samochodu z włączonymi światłami lub radiem. Jednak najczęściej przyczyną jest niska temperatura na zewnątrz, spada wtedy pojemność akumulatora, co powoduje jego rozładowanie się. Jednym rozwiązaniem jest wykorzystanie zewnętrznego źródła prądu, do tego potrzebujemy kabli rozruchowych, niezbędna też będzie pomoc innego kierowcy. Kable rozruchowe możemy kupić niemal wszędzie, na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych a nawet w supermarkecie.

Kanister z lejkiem

Ze względu bezpieczeństwa warto wozić ze sobą pusty karnister, w przypadku, gdy braknie nam po drodze paliwa a stacja benzynowa będzie zbyt daleko, dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc innego kierowcę, który może udostępnić nam paliwo ze swojego baku.

Podnośnik samochodowy

Podnośnik samochodowy jest niezbędnym sprzętem do wymiany koła. Zajmuje mało miejsca a jest przyrządem bardzo przydatnym, wiec warto w niego zainwestować.

Klucz do kół

Klucz do kół jest ważnym narzędziem, razem z podnośnikiem samochodowym umożliwia nam wymianę koła, a także dokręcić obluzowaną śrubę w kole, niezależnie od tego gdzie jesteśmy.

Komplet zapasowych żarówek

Komplet zapasowych żarówek przydaje się w dalekiej podróży szczególnie, jeśli wybieramy się np. do Czech czy Słowenii, tam za ich brak grozi mandat.

Saperka/odśnieżarka, szczotka do śniegu, skrobaczka do szyb (akcesoria niezbędne zimą)

W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy: saperkę (odśnieżarkę), szczotkę do śniegu oraz skrobaczkę do szyb.Odśnieżarka pomoże nam, gdy zimą utkniemy w zaspie. Przydaje się również do odśnieżenia wjazdu do domu i miejsca postojowego. Szczotka do śniegu i skrobaczka pozwoli zaoszczędzić nam wiele czasu na poranne odśnieżanie i skrobanie zamarzniętych szyb.

Latarka

Latarka przydaje się w różnych sytuacjach, szczególnie nocą, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia drobnych napraw.

Mapa analogowa

Gdy zawiedzie nas elektroniczny GPS niezbędnikiem będzie tradycyjna mapa. Dobrze, żeby była jak najbardziej aktualna.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej przydaje się, gdy dojdzie do drobnej kolizji bądź wypadku. Koniecznie jest wtedy spisanie oświadczenia w celu wskazania winnego i uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.

Na następnej stronie ciąg dalszy artykułu co może się przydać podczas podróży samochodem:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x