Mimo upływu lat, złoto jest nadal jednym z najpopularniejszych materiałów na biżuterię. Jest piękne, bezpieczne dla naszej skóry, trwałe i ponadczasowe. Zdarza się jednak, że sam wyrób ze złota lub skóra pod nim, zaczyna czernieć. Co to może oznaczać? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule!
Kremy do rąk i kosmetyki
Produkty, których używamy do pielęgnacji naszej skóry zawierają wiele różnych substancji, które mogą reagować ze złotą biżuterią, powodując zmianę jej koloru. Jeśli więc czernieją Ci złote pierścionki lub bransoletki, spróbuj zmienić krem do rąk i balsam. Za zmianę koloru łańcuszków odpowiedzialne natomiast mogą być dezodoranty i perfumy.
Środki czyszczące
One także mogą powodować, że nasza biżuteria zmieni kolor. Dobrze wyrobić sobie zatem nawyk sprzątania w rękawiczkach. Ochroni to nie tylko nasze pierścionki, ale również skórę! Związki chemiczne zawarte w mleczkach, proszkach do czyszczenia, płynach do mycia czy innych detergentach mogą powodować silne reakcje alergiczne, podrażnienia, a także opisywane przez nas czernienie biżuterii.
Choroby i zmiany w organizmie
Często na czernienie biżuterii uskarżają się kobiety w ciąży. Nagła zmiana gospodarki hormonalnej, która występuje w tym czasie może sprawiać, że skóra uzyskuje inny niż zwykle odczyn pH, a to wpływa na zachowanie się złotej biżuterii. Jeśli często mamy problem z czerniejącym złotem, warto także wykonać podstawowe badania wątroby, ponieważ może to oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z tym organem!
Leki
Niektóre leki, takie jak na przykład antybiotyki mogą mieć wpływ na zmianę składu chemicznego naszego potu. Może wówczas dochodzić do reakcji z biżuterią, której skutkiem bywają ciemne lub zielonkawe naloty na naszej skórze. W niedługim czasie po ich odstawieniu, wszystko powinno wrócić do normy.
Brud i tłuszcz
Często za zmianę koloru naszej biżuterii odpowiedzialne są jednak najzwyklejsze, codzienne zabrudzenia. Nie zapominajmy zatem o jej regularnym czyszczeniu! Jest to istotne nie tylko ze względu na jej ogólny wygląd, ale przede wszystkim ochroni to naszą skórę przed podrażnieniami i niepożądanymi infekcjami.
Jak czyścić biżuterię
Wystarczy, że wyroby ze złota zalejemy na chwilę spirytusem lub denaturatem, a następnie przetrzemy je delikatnie miękką ściereczką. Blasku naszej złotej biżuterii doda także kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Do czyszczenia złota przydatna jest również zwykła sól kuchenna. Dno dowolnego naczynia wykładamy folią aluminiową, wsypujemy do niego pięć łyżeczek soli i zalewamy ją gorącą wodą. Do tak sporządzonego roztworu wkładamy na kilkanaście minut naszą złotą biżuterię. Po jej wyciągnięciu wystarczy już tylko lekko przetrzeć ją czystą ściereczką.
Pamiętajmy, że czyste złoto nie reaguje z żadnymi pierwiastkami, ale biżuteria najczęściej nie jest produkowana w stu procentach z tego metalu. Wyroby jubilerskie mają w sobie wiele domieszek i to właśnie one zmieniają kolor naszych łańcuszków, pierścionków i kolczyków. Obalonym mitem jest także to, że biżuteria zrobiona z niskiej próby ma większe skłonności do czernienia. Przykładowo, próba złota 333, klasyfikowana jako niska – charakteryzuje się większą twardością, wyroby z niej wykonane są więc mocniejsze, jednak mniej szlachetne i tańsze. Z pewnością na pierwszy rzut oka nie da się także odróżnić wyrobu z próby złota 333 od 585. Najszlachetniejszą próbą tego metalu jest 999, jednak produkty z niej wykonane, paradoksalnie są najmniej polecane ze względu na swoją miękkość i podatność na uszkodzenia.