Ile zarabia górnik?

Bez wątpienia praca górnika jest jedną z najcięższych i najbardziej niebezpiecznych. Poza silnym organizmem, wymaga odwagi oraz zdecydowania się na podjęcie zawodowego ryzyka. W związku z tym, mimo iż zarobki górników pracujących na wyższych stanowiskach są dość wysokie, mało kto zdecydowałby się na zamianę z nimi.

Zarobki górników

Zarobki poszczególnych górników, są bardzo od siebie różne. Wpływają na nie nie tylko staż pracy ale także wykształcenie, stanowisko oraz miejsce w którym się pracuje. Dodatkowo, nadmienić należy, że górnik pracujący w Polsce, zarobi dwa razy mniej niż jego kolega po fachu z Wielkiej Brytanii i ponad trzy razy mniej niż Amerykanin. Poniżej znajdziecie zestawienie górniczych zarobków z 2016 roku, przygotowane przez Dziennik Zachodni.

  • młodszy górnik – około 2,5 tysiąca zł brutto
  • elektromonter górniczy – około 3,4 tysiąca zł brutto
  • górnik z 2,5 roku stażu pracy – około 3,7 tysiąca zł brutto
  • młodszy górnik z 5 latami stażu – około 5,4 tysiąca zł brutto
  • górnik przodowy z 10 latami stażu – około 6,3 tysiąca zł brutto
  • ratownik górniczy – około 6,5 tysiąca zł brutto
  • sztygar – około 6,55 tysiąca zł brutto
  • nadsztygar – około 7,25 tysiąca zł brutto
  • nadsztygar ze stażem pracy powyżej 20 lat – około 10,1 tysiąca zł brutto

Powyższe zestawienie, jest bardzo uśrednione, ponieważ w kwestii zarobków, wiele zależy od konkretnej kopalni. Według raportu Sedlak&Sedlak z 2009 roku, na największe pensję mogli liczyć pracownicy KGHM Lubin.

Górnikom przysługują także dodatki, w postaci trzynastek oraz czternastek (będących nagrodami od zysku kopalni). Zgodnie z Kartą Górnika, mają prawo także do dodatków socjalnych, takich jak na przykład bony świąteczne, pieniądze na szkolne wyprawki dla dzieci czy bilety kolejowe. Górnicy, którzy przepracują co najmniej 15 lat, mogą liczyć na premie jubileuszowe, wypłacane co 5 lat.

Ze względu na trudne oraz szkodliwe warunki pracy, górnicy mają prawo do wcześniejszych emerytur. Są one też relatywnie wyższe, niż emerytury większości innych pracowników. Według szacunków, górnik przechodzi na emeryturę średnio w 54. roku życia.

Jak w większości zawodów, także i niestety w tym – największe pensje otrzymują ludzie siedzący za biurkami, a nie ci, którzy pracują najciężej i w warunkach ogromnego ryzyka. Najbardziej przeraża fakt, że aż jedna czwarta górników, obejmujących najniższe stanowiska, zarabia poniżej 3,5 tysiąca złotych brutto. Dla porównania, prezesi Spółek Węglowych zarabiają miesięcznie około 50 tysięcy zł brutto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
3 lat temu

Ciężka to praca. Szanuję ludzi, którzy to robią


1
0
Would love your thoughts, please comment.x