Ile zarabia nauczyciel?

Praca nauczyciela z pewnością nie należy do łatwych. Obciążona jest bowiem ogromną odpowiedzialnością oraz wymaga ciągłej pracy nad sobą, doszkalania się i poszerzania swojej wiedzy. To głównie od nauczyciela zależy czy dziecko pokocha dany przedmiot, czy przeciwnie – nie będzie go lubiło, wobec czego, poświęci mniej swojego zaangażowanie w jego naukę. Ile więc zarabia nauczyciel? Czy pensja, jaką pobiera, jest odpowiednia do nakładu czasu oraz pracy, którą wkłada w naukę oraz wychowanie swoich podopiecznych?

Zarobki nauczycieli

Wysokość pensji, jaką miesięcznie pobiera nauczyciel, jest zależna głównie od jego kwalifikacji.

  • Nauczyciel stażysta (na stażu trwającym 9 miesięcy) zarabia co najmniej 2294 zł brutto
  • Nauczyciel będący na kontrakcie zarabia co najmniej 2361 zł brutto
  • Nauczyciel mianowany, który może ubiegać się o ten awans, musi mieć za sobą co najmniej 2 lata i 9 miesięcy pracy. Zarabia około 2681 zł brutto
  • Nauczyciel dyplomowany może ubiegać się o ten awans zazwyczaj po przepracowaniu około 9-10 lat, jest to najwyższy stopień awansu w tym zawodzie. Nauczyciel dyplomowany może liczyć na wypłatę w wysokości około 3149 zł brutto

Należy pamiętać także o tym, że nauczyciele mają prawo do różnego rodzaju dodatków, takich jak chociażby stażowy czy za wychowawstwo. Jako budżetówka, pobierają także tak zwaną trzynastkę, czyli trzynastą w miesiącu pensję.

Dodatkowo nauczyciele nie pracują przez większość wakacji, a także w weekendy, święta, ferie zimowe i inne ustanowione dni wolne. W tym czasie pobierają pełną pensję. Nauczyciele zwracają jednak uwagę na to, że ich praca nie kończy się po wyjściu ze szkoły. Nieraz trzeba jeszcze bowiem sprawdzić klasówki, zadania domowe i przygotować się do zajęć.

Od 2018 roku, zapowiedziane są podwyżki dla nauczycieli, które docelowo mają wynosić do 15% podstawy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x