Jak wyczyścić żelazko?

Żelazko jest sprzętem, który chyba każdy z nas ma w domu. Rzadko jednak wiemy jak je wyczyścić w przypadku zabrudzenia stopki. Należy pamiętać, że sposób czyszczenia będzie zależał od tego jakiego rodzaju zabrudzenie na nim powstało.

Czyszczenie żelazka

Zabrudzenie od wosku usuwamy nastawiając żelazko na maksymalną temperaturę, a następnie prasując gazetę do momentu aż stopka nie będzie czysta.

Zabrudzenie od substancji oleistych usuniesz amoniakiem. Wystarczy, że przetrzesz nim suchą stopkę.

Zabrudzenia ogólne usuniesz także octem. Wystarczy, że nasączysz nim ściereczkę i przetrzesz nią kilka razy spód żelazka. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, starym domowym sposobem wymieszaj ocet z sodą i tak powstałą mieszanką przecieraj miejsca, które wymagają wyczyszczenia.
Jeśli akurat nie masz w domu octu, weź zwykłą sól kuchenną, rozsyp ją na gazecie, a następnie prasuj ją gorącym żelazkiem.

Jeśli zabrudzeniu ulegną dziurki na parę wodną, najłatwiej dostaniesz się do nich za pomocą patyczków higienicznych. Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie używać w tym celu ostrych przedmiotów, ponieważ może dojść do porysowania i zniszczenia powierzchni stopki.

Jak odkamienić żelazko

Zbiornik na wodę odświeżysz i wyczyścisz wlewając do niego ocet wymieszany z wodą (50% do 50%). Następnie należy włączyć żelazko i pozwolić mu na uwalnianie pary, to co zostanie wylej i przepłucz wodą by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Uwaga!!! Pamiętaj o tym, że żelazka z powłoką teflonową nie należy czyścić octem, ponieważ może to uszkodzić jego powłokę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x