Jakie oświetlenie do akwarium?

Rybki akwariowe wymagają nie tylko dobrej filtracji powietrza, ale również odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza w przypadku rybek tropikalnych. Jakie wybrać oświetlenie do naszego akwarium?

Oświetlenie akwarium

Światło akwariowe pełni bardzo dużą rolę dla naszych rybek i organizmów żyjących w akwarium. Dzięki obecności odpowiedniego światła rośliny i glony żyjące w akwarium wytwarzają tlen i związki niezbędne dla życia naszych rybek. Z kolei dla rybek oświetlenie wpływa na regulację procesów życiowych. To podstawowe funkcje oświetlenia akwariowego. Dodatkową równie istotną jest prezentacja akwarium.

Naturalnym źródłem światła dla mieszkańców akwarium jest słońce. Jednak stawianie akwarium na parapecie nie jest wskazane. Słońce to mimo wszystko za mało dla tropikalnych stworzeń, które mogą cierpieć na jego brak w okresie zimowo-jesiennym.

Najpopularniejsze źródła światła stosowane w akwarium to świetlówki dostępne w różnych kolorach, są bowiem ekonomiczne i opłacalne. Najdroższym typem oświetlenia akwariowego są diody, jednak w późniejszym czasie są dużo bardziej opłacalne ze względu na dużą wytrzymałość i koszty eksploatacji. Również lampy w postaci rtęciowych i metalohalogenkowych są często stosowane. Te pierwsze cechują się wydajnością i ekonomicznością, te drugie z kolei szybko się spalają.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x