Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chciałbyś spędzić wakacje w urokliwym miejscu? Wśród wspaniałych krajobrazów, dziewiczej przyrody, nad krystalicznie czystym morzem, delektując się bałkańską kuchnią i podziwiając niezliczone zabytki? Doskonałym wyborem będzie Chorwacja. To jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Europy.

Ciekawe miejsca w Chorwacji

Chorwacja zlokalizowana jest na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Dzieli się na trzy rejony: Dalmację, zatokę Kvarner i Istrię. Możemy tu odwiedzić setki niezapomnianych, klimatycznych miejsc. Oto kilka z nich, które warto zobaczyć będąc w Chorwacji:

Dubrownik

Dubrownik to miasto położone w południowej Dalmacji, nazywane „Perłą Adriatyku”, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (Stare miasto w Dubrowniku – zespół miejski), słynące z zabytkowych świątyń, kamienic, zachowanych niemal w idealnym stanie murów obronnych z XVII w. Oprócz licznych zabytków i oryginalnej architektury, możemy podziwiać tu wspaniałe porty i malownicze nadmorskie krajobrazy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich położony w środkowej części kraju, to najpiękniejszy zakątek Chorwacji, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się tu 16 niesamowitych jezior krasowych z charakterystyczną turkusową barwą wody, dzięki rozpuszczonemu w niej węglanowi wapnia. Jeziora połączone są miedzy sobą wodospadami, a teren wokół jest gęsto zalesiony przez lasy mieszane. Na terenie parku występuje około 1100 gatunków roślin, w tym znaczna część to endemity, rzadko spotykane gatunki roślin charakterystyczne dla danego regionu.

Park Narodowy Mljet

Wyspa Mljet to jedna z najbardziej znanych wysp na Adriatyku położona jest pomiędzy Dubrownikiem a Korčulą, rozciąga się na długości 37 km i szerokości ok. 3 km. Na 1/3 jej powierzchni znajduje się Park Narodowy Mljet, jest najstarszym parkiem morskim w całym basenie Morza Śródziemnego, na jego terenie znajdują się malownicze laguny, słone jeziora z krystalicznie czystą wodą, całość otoczona jest gęstymi lasami piniowymi. Na terenie wyspy znajduje się również zabytkowy klasztor benedyktyński z XII wieku.

Split

Split to portowe miasto w Dalmacji, położone nad morzem Adriatyckim, jest drugim, co do wielkości miastem Chorwacji. Znajdują się tu cenne zabytki wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jednym z nich jest pałac cesarza Dioklecjana pochodzący z III – IV wieku, otoczony zabytkowymi murami i wieżami. Oprócz tego w mieście możemy podziwiać gotycko-renesansową architekturę oraz liczne świątynie z IX – XV wieku.

Makarska

Makarska jest jedną z popularnych letniskowych miejscowości w Chorwacji. Znajdują się tu dwa nadmorskie bulwary, wzdłuż których rosną palmy, wokół usytuowane są się liczne bary, kawiarnie, butiki, sklepy z pamiątkami. Kurort tętni życiem szczególnie w godzinach wieczornych. Każdego roku przyjeżdżają tu setki turystów kuszonych licznymi atrakcjami: organizowane są tu liczne festiwale, wycieczki promem, skoki na bungee oraz inne sporty wodne. Makarska to miejscowość typowo turystyczna, nastawiona bardziej na wypoczynek i dobrą zabawę niż na zwiedzanie. Charakterystyczną cechą nadmorskiego krajobrazu są tu kamieniste plaże. Z tutejszego portu organizowane są wycieczki statkiem do okolicznych wysp( Hvar i Brač), podczas których można podziwiać piękno tego regionu.

Rovinj

Rovinj to jedna z najbardziej urokliwych wiosek w Chorwacji, usytuowana na półwyspie Istria. Klimatyczne, wąskie uliczki idealnie nadają się na wieczorne spacery, spośród zabytków możemy podziwiać tu: zabytkowe bramy ( Portica, Brama św. Benedykta, Brama Świętego Krzyża), katedry (katedra św. Eufemii z XVIII w.), kościoły (kościół św. Krzyża, kościół św. Tomasza), klasztor franciszkanów oraz zabytkowy ratusz. Ciekawostką dotycząca miejscowej ludności jest fakt, że zamieszkuje ją zaledwie 13 tyś mieszkańców, z czego 1/3 mieszkańców tej wioski stanowią Włosi.

Park Narodowy Krk

Park Narodowy Krk, położony w środkowej części Dalmacji, to idealne miejsce na wypoczynek. Można zażyć tu kąpieli w krystalicznie czystym jeziorze oraz cieszyć się widokiem malowniczych wodospadów. Atrakcją turystyczną jest tu klasztor położony na Jeziorze Visovac. Wschodnia część parku zajmują wysokie góry, których najwyższy szczyt wznosi się ponad 500 m.n.p.m. W zachodniej części znajdują się lasy i winnice, dominuje tam bardziej wilgotny klimat.

Korcula

To niezwykle urokliwa górzysta wyspa w południowej Dalmacji, pełna dzikich piaszczystych plaż położonych nad krystalicznie czystym morzem, wokół których znajdują się gęste lasy i winnice. W mieście natomiast możemy podziwiać wenecką renesansową architekturę. Ciekawostką dotyczącą wyspy jest fakt, że urodził się tu Marco Polo (w 1254 r.) sławny podróżnik i kupiec.

Zagrzeb

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i jej największym miastem, często zapomnianym miejscem przez odwiedzających Chorwację turystów, jednak wartym odwiedzenia. Znajdują się tu liczne muzea związane z historią całego państwa, galerie, zabytkowa wielkomiejska starówka, alejki i parki pochodzące z czasów średniowiecza.

Trogir

To portowe miasteczko, zlokalizowane w środkowej Dalmacji. Wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jego historia sięga III wieku p.n.e. Znajduje się tu mnóstwo interesujących zabytków: Brama Lądowa, gotycki Pałac Stafileo, Katedra św. Wawrzyńca z XII w, renesansowy Pałac Ćipiko z XV w. Jednak najpiękniejszym z nich jest urokliwa starówka, usytuowana na wysepce, do której z obu stron prowadzą mosty, oddzielona jest również kanałem od przeciwległej wyspy Čiovo. Charakterystycznymi cechami jej zabudowy są wąskie i kręte uliczki, wzdłuż brzegu znajduje się wysadzana palmami malownicza promenada. Starówka pochodzi z początków istnienia miasta, dzięki swej wyjątkowości została w 1997 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Malownicze zakątki, lazurowa woda, liczne zabytki przyciągają do Chorwacji każdego roku miliony turystów za całego świata, każdy z regionów oferuje turystom szereg atrakcji i niezapomniany wypoczynek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x