Co warto zobaczyć w Pradze?

Praga to piękne i malownicze miasto Czech, o ciekawej architekturze, bogatej historii, jedna z najpiękniejszych stolic europejskich. Znajduje się 6. miejscu pod względem najczęściej odwiedzanych miast przez turystów, głównie Brytyjczyków i Niemców. Została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Zwiedzanie Pragi

Stare Miasto

Najpiękniejszym  i najpopularniejszym  miejscem w Pradze jest stary rynek. Wieczorami, szczególnie w sezonie turystycznym  tętni życiem, możemy tu zaleźć mnóstwo klimatycznych kawiarenek, malowniczych kamieniczek.  W centrum rynku usytuowany jest pomnik Jana Husa- twórcy literackiego języka czeskiego, a także założyciela ruchu  religijno-politycznego, husycyzmu. Jednak główną atrakcją jest zegar astronomiczny Orloj, który znajduje się w południowej ścianie ratusza, pokazuje on położenie ciał niebieskich i dokładny czas. Został zbudowany ok. 600 lat temu , składa się z 3 części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej (z ruchomymi figurkami). Pozostałe zabytki i muzea zlokalizowane są w okolicach tego miejsca.

Praga jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym, posiada własny port lotniczy i metro. Dzięki czemu turyści mogą się sprawnie przemieszczać.

Zamek na Hradczanach

Zamek Hradaczany istnieje od najstarszych dziejów Pragi, był siedzibą królów Czeskich, obecnie jest siedzibą prezydenta Czech. Został wybudowany w IX i na przestrzeni wieków był rozbudowywany. Obejmuje on powierzchnie 45 hektarów, stanowią go kamienne fortyfikacje, wraz z bazylikami i kościołami, otoczonym przez trzy wewnętrzne dziedzińce. Pod względem wielkości jest największym zamkiem na świecie i został wpisany do księgi rekordów Guinessa. W obrębie zamku znajdują się takie obiekty jak: barokowa fontanna, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża, Kaplica Wszystkich Świętych, Katedra św. Wita, Pałac Lobkovicki,  Nowy pałac królewski, Stary pałac królewski, Belweder królowej Anny, Wieża prochowa – Mihulka, Złota Uliczka, Daliborka (wieża), Ogrody.

atrakcje-turystyczne-pragi

Most Karola

Most Karola został wzniesiony w 1357 roku, za czasów panowania Karola IV. Mierzy on 516m długości i 9,5 m szerokości, łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Obecnie otwarty jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Wcześniej dostępny był dla ruchu samochodowego jak również we wcześniejszych latach dla tramwaju konnego i elektrycznego. Został wybudowany na miejscu mostu kamiennego z XIIw. (Most Judyty), zniszczonego przez powódź. Budowlę w stylu gotyckim, zdobią rzeźby historycznych postaci m. In. Cesarza Karola IV, św. Wita, św. Wojciecha, św, Zygmunta, Wacława IV. Głównym materiałem użytym do budowli mostu był piaskowiec, pochodzący z obszarów zachodnich Czech.

Wzgórze Petrin

Wzgórze Petrin usytuowane jest w centrum Pragi, ma wysokość 327 m,  na szczycie wzgórza znajduje się  60 metrowa  kopia wieży Eiffela. Wybudowana w 1891 roku, można z niej obserwować panoramę miasta. Na górę można dotrzeć na dwa różne sposoby: można skorzystać z kolejki linowo-terenowej lub pójść piechotą.

Na następnej stronie ciąg dalszy zabytków, które warto zobaczyć w Pradze:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x