Dlaczego kot mruczy?

Pasjonaci kotów wielokrotnie tłumacząc swoje zainteresowania i fascynację kotami powołują się nie tylko na miękkie i przyjemne w dotyku futerko, ale na harmonijne mruczenie swoich pupili, które uspokaja i relaksuje. I tak w istocie jest! Udowodniono, że charakterystyczne kocie mruczenie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, odporność i ludzką psychikę.

Mruczenie kota

Mruczenie kota w postaci wibracji o niskiej częstotliwości to cecha charakterystyczna domowych zwierzaków. Odgłos ten pojawia się dzięki kurczeniu się i rozkurczeniu mięśni krtani i pracy przepony, która wspiera kontrolę zwierzęcia nad tym procesem. Kociaki potrafią mruczeć zarówno na wdechu jak i wydechu. Kocie wibracje wpływają na regenerację organów wewnętrznych kota oraz wzmacniają kości.

koty-mrucza

Czemu kot mruczy

Koty mruczą zazwyczaj, gdy odczuwają przyjemność. Gdy wskoczą na kolana swojego pana, są głaskane, przytulane, pieszczone za uchem, gdy ocierają się o nogi właściciela, gdy śpią i jest im na ogół dobrze. Zdarza się jednak, że koty mruczą również pod wpływem stresu np.: w czasie badania u weterynarza, gdy chorują, a nawet, gdy umierają. Można by rzec, że kocie wibracje są połączone z silnymi emocjami kota.

W leczeniu ran czy schorzeń kostnych coraz częściej docenia się dobroczynny wpływ kotów, a zwłaszcza ich charakterystycznego pomrukiwania. Nic tak nie uspokaja nadpobudliwych i zestresowanych pacjentów jak głaskanie puszystego kociego futerka i wsłuchiwanie się w niskie kocie wibracje. Pomagają osobom starszym, dzieciom i dorosłym uspokoić skołatane nerwy i wyciszyć po męczącym dniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x