Człowiek przesypia średnio niema połowę swojego życia. Sen jest więc nieodłącznym elementem naszej egzystencji, odpoczynkiem po dniu, relaksem dla ciała i umysłu, a co ważne – reakcją naszego mózgu na informacje, które mu dostarczamy. W ciągu nocy mózg pozbywa się zbędnych informacji, pozostałe szufladkuje i porządkuje. Każda istota żywa śni – nawet zwierzęta. Ludzkie sny są jednak tak fantastyczne, irracjonalne i inspirujące, że budzą od wieków zainteresowanie wśród psychologów, naukowców, czy artystów.
Problemy ze snem
Dobre spanie to dobry wypoczynek i więcej siły na nowy dzień. Żeby móc się wyspać potrzebujemy wygodnego łóżka, ciszy, spokoju, ciemnego pomieszczenia (im ciszej i ciemniej tym lepiej) oraz wyciszenia umysłu. Nic tak nie pogarsza jakości naszego snu oraz samego sposobu zasypiania niż głowa pełna pomysłów, myśli, uczuć, napięć i stresów zgromadzonych w ciągu dni, tygodni, czy nawet lat.
Jeśli coś nie daje nam spokoju w ciągu dnia, zakłóca nasze myślenie i powoduje w nas stres, frustrację albo podniecenie i radość, możemy być pewni na 100%, że w ciągu nocy również będziemy mieć z „tym czymś” do czynienia. Bo sny to odzwierciedlenie naszych myśli, pragnień, marzeń i emocji. Często tych najbardziej skrytych. Osoby, które są nieszczęśliwie zakochane śnią o niedostępnym obiekcie swoich marzeń. Ci, którym na co dzień brakuje pieniędzy śnią o bogactwie, osoby z problemami natury seksualnej mają sny erotyczne, itd. Jednak często zdarza się, że śni nam się coś niemającego nic wspólnego z tym, co myślimy, czego oczekujemy. Coś, czego się nie spodziewamy ujrzeć w naszych snach.
Czym są sny
Według znanego badacza snów, ojca współczesnej psychologii Sigmunda Freuda sny są spełnieniem naszych irracjonalnych, pozbawionych często logicznego wyjaśnienia marzeń, pragnień i namiętności tłumionych na jawie poprzez swoisty „gorset”, który nakłada na nas kultura, cywilizacja i tak zwane dobre obyczaje.
Codzienne ludzkie zachowania na zasadzie „co wypada, a co nie wypada” odbijają się głośnym echem w nocy w trakcie spania. Tłumione przez obyczaje i nawyki potrzeby głównie seksualne znajdują swoje odzwierciedlenie w tak często niezrozumiałych, pozbawionych sensu snach. Ale to właśnie one są często drogowskazem, który usiłuje wskazać nam nasze problemy i sposoby ich rozwiązania. To dlatego od wieków tworzy się senniki, w których można znaleźć opisy poszczególnych symboli występujących w naszym śnie oraz jakie niosą ze sobą znaczenie. Mózg atakowany na co dzień obrazami, wizjami, emocjami często tymi negatywnymi tłumionymi w sobie, znajduje źródło ujścia właśnie w czasie spania, gdy zupełnie tracimy kontrolę nad naszymi ciałami i umysłami.
Co oznaczają sny
Warto przyglądać się naszym snom, nie lekceważyć ich. Można tuż po przebudzeniu, gdy nasz sen jeszcze żyje w naszej pamięci sięgnąć do sennika, by zrozumieć jego znaczenie. Zwłaszcza, gdy zrobił na nas ogromne wrażenie, gdy przyśniło nam się coś szczególnego, wartego uwagi. Można zapisywać swoje sny w formie pamiętnika i wyciągnąć z nich pouczającą lekcję.