Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego ptaki latają? - epytania.pl Dlaczego ptaki latają? - epytania.pl

Dlaczego ptaki latają?

Człowiek od zawsze zazdrościł ptakom ich umiejętności wzbijania się wysoko w powietrze i możliwości latania, szybowania i unoszenia się z wiatrem. Te odwieczne marzenia doprowadziły ludzkość do wynalezienia samolotów, które widziane z ziemi do złudzenia przypominają wielkie ptaki. Nie potrafią jedynie poruszać skrzydłami. Wszystkie ptaki posiadają piękne skrzydła. Jedne wysoko szybują jak np: orły i nie muszą nimi poruszać tak intensywnie jak wróbelki czy skowronki. Dlaczego jednak ptaki jako jedyne stworzenia na Ziemi potrafią samodzielnie wzbić się w powietrze na dużą wysokość i lecieć przed siebie?

ptaki-lataja

Skrzydła ptaka

Matka natura wyposażyła ptaki w jeden z najpiękniejszych darów – skrzydła. Przez miliony lat ewolucja zadbała o to, by skrzydła ptaków coraz lepiej rozwijały się. Teraz udoskonalone pozwalają im utrzymać się w powietrzu. To właśnie głównie od skrzydeł zależą możliwości lotnicze ptaków.

Już same kości ptaków diametralnie różnią się od kości ssaków. Są lekkie, mniej gęste i pełne pustych przestrzeni. U niektórych ptaków kości połączone są z woreczkami powietrznymi, co czyni je jeszcze lżejszymi. Dodatkowo budowa skrzydeł, a zwłaszcza mięśni piersiowych ułatwia ptakom latanie. Mięśnie te pozwalają bowiem mocno i szybko machać skrzydłami, zwłaszcza u małych ptaszków. Jest to wyjątkowo wytrzymała konstrukcja, odporna na uszkodzenia, pozwalająca ptakom machać skrzydełkami długie godziny bez zmęczenia.

Pióra ptaków

Dodatkowo skrzydła ptaków posiadają pióra, które jeszcze bardziej ułatwiają sprawę. Pióra mają opływowy kształt, są jakby zlepione pod jednym kątem, przez co pozwalają ptakom bezpiecznie i stabilnie unosić się w powietrzu, ale nie tylko. Ptaki latają także wśród drzew, a taka budowa piór zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Budowa pióra przypomina swoiste rzepy, które utrzymują równowagę ptaka pozwalając mu na bezpieczne latanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x