Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę?

Ptaki, które przylatują na wiosnę do naszego kraju są często traktowane jako zwiastun wiosny tuż obok budzącej się do życia przyrody. Są symbolem nowej pory roku, która nastaje po długiej i męczącej zimie.

Zwiastuny wiosny

Najpopularniejszym ptakiem, który zwykł kojarzyć nam się z Polską stając się zwiastunem wiosny jest Bocian. Te ogromne, majestatyczne ptaki przylatują na wiosnę do naszego kraju by się rozmnażać, a pod koniec lata wracają z powrotem na południe wraz ze swoim potomstwem. Bardzo często zdarza się, że pokoleniowo zamieszkują swoje gniazdo i bezbłędnie potrafią do niego wrócić po półrocznej nieobecności.

Jednak prócz słynnych bocianów mamy również wiele innych pięknych ptaków, które co roku powracają do nas i na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest Skowronek, którego przepiękny śpiew budzi nas do życia już na przełomie lutego i marca. Ich obecność ściśle jest związana z krajobrazem rolniczym i to właśnie na polach i łąkach możemy je spotkać najczęściej. Tuż obok wspomnianych wyżej bocianów znajduje się podobny im budową Żuraw. Żurawie są częstymi gośćmi na polach i łąkach. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych polskich ptaków.

ptaki-ktore-przylatuja-na-wiosne

Czajka jest również wierna naszemu krajobrazowi, wraca do nas bowiem już w lutym. Niestety jest coraz rzadziej spotykana. W przeciwieństwie z kolei do Jaskółek, które są ostoją naszego krajobrazu, zwiastunem nie tylko wiosny, ale również zbliżającego się deszczu w czasie letnim. Pojawiają się w Polsce w okresie kwietnia, gdy zrobi się już odpowiednio ciepło. Jeżyki z kolei pojawiają się późną wiosną w maju. Przypominają budową Jaskółę i podobnie jak one bytują w miastach budując gniazda w szczelinach okien. Nie boją się obecności ludzi. Ptaki, które przylatują do Polski są chronione i należy je otoczyć szczególną opieką i szacunkiem. Nie bądźmy obojętni na ich los w momencie, gdy znajdziemy któreś z nich w okresie zimowym, co również się zdarza.

1.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
oskar
oskar
5 lat temu

super hiper pomogło mi w kartkówce

michał
michał
2 lat temu

słąbe

Natalia
Natalia
2 lat temu

bardzo fajne

marcel
marcel
1 rok temu

mega pomogło


4
0
Would love your thoughts, please comment.x