Na siłownie może się wybrać niemal każda osoba. Nie tylko po to, by zadbać o swoją sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy i ujędrnić ciało, ale głównie po to, by popracować nad zdrowiem, kondycją fizyczną, wzmocnić serce i mięśnie. Jest to bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy otyłość stała się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, przynosząc szereg problemów zdrowotnych.
Strój na siłownię
Przede wszystkim postaraj się o zakup dobrego stroju do ćwiczeń oraz obuwia. Zwłaszcza obuwia, gdyż jeśli chcesz korzystać z bieżni kiepskie i niewygodne obuwie z twardą podeszwą może tylko utrudnić Ci bieganie, a w konsekwencji uszkodzić stopy i stawy kolanowe.
Wybierz lekką, bawełnianą, nieopinającą koszulkę, w której nie będziesz się zbytnio pocić. Dla kobiet niezwykle istotną sprawą jest zakup biustonosza sportowego, który odpowiednio przytrzyma biust. Ćwiczenia fizyczne zwłaszcza bieganie powodują, że biust faluje przez to szybko traci swoją jędrność, powodując nawet późniejsze bóle kręgosłupa.
Również spodenki do ćwiczeń powinny być luźne dla mężczyzn, dla kobiet mogą być obcisłe, dopasowane do nóg. Można skorzystać z legginsów, które przez swoją elastyczność dają poczucie komfortu i wygody w trakcie wysiłku fizycznego. Długie włosy powinny być związane.
Ćwiczenia na siłowni
Gdy już zaczniesz chodzić na siłownię staraj się ćwiczyć systematycznie. Przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut, jeśli nie możesz sobie pozwolić na codzienny trening. Regularność i konsekwencja są drogą do sukcesu.
Duży wysiłek „raz na jakiś czas” nie służy naszej kondycji, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i zwykle powoduje powstanie zakwasów, a nawet urazów. Intensywność ćwiczeń początkowo powinna być niewielka, najlepiej skorzystaj z porady trenera, poproś go o stworzenie planu treningowego i odpowiedni dobór ćwiczeń dopasowanych do twoich potrzeb i możliwości fizycznych. Zbyt ostre ćwiczenia powodują przeforsowanie organizmu. Mogą nawet pojawić się kontuzje, które będą wymagały niezwłocznej wizyty u lekarza.
A więc trzeba koniecznie uważać, zwłaszcza na początku swojej przygody z siłownią nim organizm nie przyzwyczai się do wytężonej pracy. Szczególnie, jeśli dotąd prowadziłeś siedzący tryb życia. Przed wykonywaniem przygotowanych wcześniej przez trenera ćwiczeń zrób małą rozgrzewkę i przygotuj swoje ciało. Zawsze miej przy sobie wodę mineralną niegazowaną ewentualnie napoje energetyczne specjalnie stworzone dla ćwiczących. Wyposażone są w odpowiednie pierwiastki, które nie tylko nawodnią organizm, ale też wzmocnią.
W czasie wysiłku ciało mocno się poci, a odwodniony organizm, któremu nie dostarczymy w trakcie ćwiczeń wody powoduje zmiany nastroju, zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, w skrajnych przypadkach nawet halucynacje i udar cieplny. Picie wody to podstawa na siłowni!
Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujesz się słabo, zakręci Ci się w głowie zaprzestań ćwiczyć. Usiądź i odpocznij przez chwilę popijając wodą. Warto robić sobie 2-3 minutowe przerwy w czasie treningu, zwłaszcza na początku, gdy organizm jeszcze nie jest przyzwyczajony. Ćwiczenie na siłę może spowodować omdlenia.
Na każdej nowoczesnej siłowni znaleźć możemy prysznic, z którego warto skorzystać po treningu. Zawsze bierz ze sobą na siłownię prócz stroju i butów, dodatkowo żel pod prysznic, szampon i ręcznik. Ewentualnie jeszcze czystą koszulkę, bieliznę i skarpetki na zmianę.
Dieta siłownia
Warto podkreślić, że samo zapisanie się na siłownię oznacza istotną zmianę stylu życia. Nie obejmuje ona tylko wykonywanie ćwiczeń fizycznych, ale przede wszystkim przejście na odpowiednią dietę. Jeśli spalone w pocie czoła kalorie będziemy nadrabiać po wyjściu z siłowni dodatkowym pączkiem, frytkami, kebabem czy innymi tłustymi daniami, nasz ogromny wysiłek pójdzie na marne. Same ćwiczenia fizyczne nie mają sensu, jeśli nie dopasujemy do nich odpowiedniej diety i nie zmienimy naszego stylu życia.