Co ile dni jest okres?

Pytanie jak często kobieta ma okres jest równocześnie pytaniem o cykl menstruacyjny kobiety. Każda kobieta jest inna, ma inny organizm, inny tryb życia również. U zdrowych, prawidłowo rozwiniętych kobiet cykl menstruacyjny trwa mniej więcej od 21 do 32 dni. Jednak na regularność miesiączkowania ma wpływ bardzo dużo czynników.

Cykl menstruacyjny kobiety

Często zdarza się, że matka i córka miesiączkują podobnie lub że siostry mają niemal identyczny cykl menstruacyjny. Takie sytuacje owszem mają miejsce, jednak każda kobieta jest inna i ma inny cykl. U zdrowej dojrzałej kobiety miesiączki powinny występować regularnie np.: co 26 dni. Bywa, że okres może przesunąć się o jeden lub dwa dni w przód lub w tył. Nie jest to jednak powód do niepokoju, na to zdarzenie ma wpływ wiele czynników jak chociażby: zmiana pogody, dłuższa podróż, stres w pracy, problemy rodzinne, prywatne, infekcja lub przebyta choroba, nawet drobne przeziębienie, intensywne ćwiczenia fizyczne, rygorystyczna dieta, zmiana stylu życia itp. Nawet kobieta, która ma idealny cykl menstruacyjny może z powodu problemów w pracy lub w domu zauważyć u siebie przesunięcie cyklu o kilka dni. Najczęściej jednak zdarza się, że kobiety, u których okres spóźnia się o dzień lub dwa zaczynają podejrzewać u siebie ciążę nie zdając sobie sprawy, że opóźnienie miesiączki może być spowodowane np.: złym samopoczuciem lub przejściem na dietę aniżeli zajściem w ciąże.

jak-czesto-jest-okres

Stres mocno zaburza miesiączkowanie. Niestety jesteśmy na niego narażeni codziennie. Stres powoduje, że okres może opóźnić się o kilka lub nawet kilkanaście dni, wówczas kobieta przerażona myślą, że może być w ciąży wpada w panikę i jeszcze większy niepokój, co powoduje, że miesiączka opóźnia się jeszcze bardziej. Niezbędne jest wówczas wykonanie testu ciążowego dla potwierdzenia lub zaprzeczenia ciąży. Najważniejsze to zachować dystans i uspokoić się. Rozluźniony i zrelaksowany organizm zacznie pracować prawidłowo i jeśli kobieta nie jest w ciąży, miesiączka powinna się pojawić. W innym przypadku należy udać się do lekarza ginekologa, by wyjaśnić sprawę. Może się okazać, że to nie ciąża zatrzymała okres, lecz zmiany lub infekcje dróg rodnych. Lekarz zwykle przepisuje tabletki na wywołanie miesiączkowania lub zleca dodatkowe badania.

Na kolejnej stronie ciąg dalszy artykułu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x