Co to jest owulacja?

Owulacja jest terminem związanym z jajeczkowaniem i cyklem menstruacyjnym. To właśnie dzięki niemu, kobieta może zajść w ciążę i cieszyć się macierzyństwem. Czas owulacji jest indywidualny u każdej kobiety, jednak dzięki obserwacji własnego ciała oraz cyklu menstruacyjnego da się określić czas, w którym występuje. Trwa zaledwie dwadzieścia cztery godziny, warto więc wiedzieć kiedy występuje.

Dni płodne

Najprościej mówiąc, owulacja jest momentem, w którym gotowa do zapłodnienia komórka jajowa, uwalnia się i przemieszcza w kierunku jajowodu. Jeśli starasz się o dziecko, jest to najlepszy czas do tego by zajść w ciążę. Jeśli jednak póki co, nie chcesz zostać mamą, unikaj w tym czasie współżycia lub stosuj antykoncepcję.

Cykl menstruacyjny jest liczony od pierwszego dnia miesiączki, do ostatniego dnia poprzedzającego kolejne krwawienie. Jeśli zatem twój cykl trwa 28 dni, to owulacji możesz spodziewać się około dnia jedenastego. Przy cyklach dłuższych, najczęściej są to okolice dnia osiemnastego.

Objawy owulacji

  • Podwyższona temperatura – jej wzrost możesz zaobserwować, mierząc i zapisując temperaturę codziennie rano; podczas owulacji, temperatura podnosi się o około pół stopnia
  • Zmieniony wygląd śluzu – wydzieliny jest więcej niż zazwyczaj i jest ona przezroczysta oraz bardziej rozciągliwa
  • Ból owulacyjny – podobny nieco do tego miesiączkowego, możesz odczuwać krótkie skurcze oraz kłucie w okolicach jajnika, w którym zachodzi owulacja
  • Wrażliwość piersi – możesz odczuwać ból piersi lub ich zwiększoną wrażliwość na dotyk
  • Chęć na współżycie – większość kobiet zauważa w tym momencie zwiększoną ochotę na zbliżenia
  • Plamienie – jest czymś normalnym w czasie owulacji, może występować ale nie musi

Jeśli chcesz określić owulację bardziej precyzyjnie, możesz prowadzić kalendarzyk, w którym notuje się codzienną temperaturę oraz wygląd śluzu. Dla stuprocentowej pewności, warto użyć natomiast testu owulacyjnego, dostępnego w każdej aptece.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x