Regularne badanie piersi to najlepsza metoda na wykrycie wszelkich zmian w ich obrębie oraz wczesne zdiagnozowanie nowotworu. Badania dokonujemy za pomocą fal ultradźwiękowych w trakcie USG lub wykonując mammografię.
Które z nich wybrać i jak często poddawać się tym badaniom? Poniższe wskazówki z pewnością odpowiedzą na te pytania.
USG piersi
USG piersi jest badaniem, które wykorzystuje ultradźwięki, wnikają one do naszego ciała i dają jego obraz, na podstawie którego można zdiagnozować ewentualne zmiany obrębie piersi. Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Dedykowane kobietom do 40-45 roku życia. Granica ta wynika z faktu, że u młodych kobiet w sutkach znajduje się więcej tkanki gruczołowej, która jest lepiej widoczna w trakcie badania USG, niż w przypadku mammografu.
Badanie to ma charakter profilaktyczny, zatem powinno być wykonywane regularnie, nawet jeśli nie mamy powodów do niepokoju. Jest ono również badaniem uzupełniającym do samobadania piersi, które należy robić co miesiąc, zaraz po menstruacji.
USG piersi jak często?
USG piersi powinniśmy wykonywać raz w roku. W przypadku nietypowego bólu lub wykrycia zmian w ich obrębie należy niezwłocznie udać się do lekarza i jeśli to konieczne przebadać się ponownie. Zaletą tego badania jest możliwość jego wielokrotnego powtarzania bez żadnych skutków ubocznych. Wykonanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak skonsultować z lekarzem termin, który będzie najkorzystniejszy do jego przeprowadzenia.
Mammografia jak często?
Badanie mammograficzne jest badaniem radiologicznym, polegającym na prześwietleniu piersi pod kątem wykrycia ewentualnych zwapnień w obrębie sutka. Dedykowane jest kobietom powyżej 45-50 roku życia. Zbudowane do tej pory z tkanki gruczołowej piersi, po pięćdziesiątce zaczyna wypełniać tkanka tłuszczowa, której analiza skuteczniejsza jest pod mammografem. Oczywiście zmiana ta występuje u każdej z Pań w innym czasie, dlatego moment, kiedy „przerzucamy się” z badania USG na mammograf powinien być ustalany indywidualnie, lub przez pewien czas badania te powinny się wzajemnie uzupełniać.
Przed 50 rokiem życia badanie mammograficzne powinno się wykonywać raz w roku, najlepiej na przemian z USG, natomiast po pięćdziesiątce powinniśmy się jemu poddawać co 2 lata.
Badanie to najlepiej wykonywać w trakcie miesiączki lub zaraz po. Ważne, aby był to moment kiedy piersi nie są obrzmiałe i obolałe. Przed badaniem nie należy stosować balsamów czy dezodorantu w okolicach pach i piersi – mogą one zniekształcić rzeczywisty wynik badania.
Pamiętajmy, aby w trakcie konsultacji z lekarzem poinformować go o dotychczasowych operacjach, zabiegach, przyjmowanych lekach i co bardzo ważne, powiedzieć o chorobach nowotworowych piersi, które pojawiły się w naszym środowisku rodzinnym.
Jak często badać piersi?
Regularne badania profilaktyczne mogą uratować nam życie. Oprócz skutków zdrowotnych nowotwór piersi jest dla kobiet również traumatycznym przeżyciem psychicznym, dlatego tym bardziej warto zaplanować i wpisać na stałe w kalendarz termin badania.