Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Po co jest okres? - po co jest miesiączka? - epytania.pl Po co jest okres? - po co jest miesiączka? - epytania.pl

Po co jest okres?

Kobieta w swojej naturze została tak skonstruowana, że miesiączkuje. Ewolucja człowieka spowodowała, iż kobieta miesiączkuje 12 razy do roku, raz na miesiąc systematycznie, co określoną ilość dni w zależności od organizmu.  

Dojrzewanie, cykl, menstruacja

Kobiety rozpoczynają miesiączkowanie w okresie dojrzewania zwykle w ostatniej jego fazie w wieku około 13, 14 lat, chociaż zdarzają się przypadki, gdy pierwszą miesiączkę dostają nawet 10-letnie dziewczynki. U zdrowej, prawidłowo rozwijającej się kobiety okres trwa od 3 do 5 dni, zaś cykl od 21 do 32 dni. Początkowo u młodej dziewczyny miesiączki występują nieregularnie, są czasem zbyt obfite lub zbyt skąpe, bardzo bolesne przynosząc ze sobą szereg dolegliwości i tym samym przysparzając kobiecie sporo problemów. Z czasem cykl reguluje się i kobieta wyczuwa, kiedy powinna pojawić się miesiączka, zwykle ma to związek z szeregiem dodatkowych symptomów.

Objawy przed okresem?

  • osłabienie, zmęczenie, apatia, płaczliwość,
  • stany depresyjne, napięcie, irytacja,
  • pobolewanie podbrzusza,
  • wypryski na twarzy, zmiana stanu skóry, włosów,
  • nabrzmiałość związana z magazynowaniem wody przez organizm,
  • brak energii lub nadpobudliwość,
  • apetyt na słodycze, słone przekąski lub brak apetytu,
  • bóle głowy, bóle pleców.

po-co-okres

Powyższe przykładowe objawy zbliżającej się miesiączki jak i wiele innych zaliczamy do Zespołu napięcia przedmiesiączkowego zwanego PMS. Cierpi na niego wiele kobiet na całym świecie mniej lub bardziej intensywnie. Zdarzają się sporadyczne przypadki, że miesiączka zatrzyma się, gdy kobieta przechodzi w życiu traumę, stres, intensywnie ćwiczy fizycznie lub stosuje rygorystyczne diety odchudzające, jak w przypadku modelek lub baletnic. Zatrzymanie miesiączki zwykle świadczy o kłopotach zdrowotnych, należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Zdrowa kobieta w trakcie okresu traci około 100 ml krwi. W skład wydzieliny miesiączkowej wchodzi nie tylko krew, ale też śluz pochwowy, skrzepy i inne substancje. Krew miesiączkowa powinna być ciemnoczerwona, brunatna, czasem pojawia się zwłaszcza na początku okresu brązowe plamienie. Stosowanie podpasek ułatwia obserwację wydzieliny tak, by móc zauważyć niepokojące zmiany.

Na kolejnej stronie ciąg dalszy artykułu, np. dlaczego miesiączkujemy?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x