Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń leży w województwie kujawsko-pomorskim, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Większości z nas kojarzy się z tradycyjnymi piernikami, Krzyżakami i miejscem narodzin Mikołaja Kopernika. Z czego jeszcze słynie to miasto?

Rys historyczny

Toruń leżący nad Wisłą i Drwęcą, otrzymał prawa miejskie w 1233 roku. Pod koniec średniowiecza był jednym z najpotężniejszych i najbogatszych królewskich miast Polski, posiadającym autonomiczne prawa. Obecnie zachowało się w nim wiele zabytków w idealnym stanie, ze względu na fakt, iż nie doznał wielu zniszczeń podczas II wojny światowej. Oprócz walorów historycznych i architektonicznych, miasto szczyci się doskonale rozwiniętą gospodarką, jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, kulturowym i akademickim. Pod względem liczby ludności zamieszkującej miasto zajmuje szesnaste miejsce w kraju (według danych z 2014 roku). Na terenie Torunia działa kilka uniwersytetów m.in. ten założony przez samego Mikołaja Kopernika.

Toruń atrakcje

Każdego roku Toruń odwiedza blisko 2 mln. turystów z całego świata, liczba ta stale wzrasta ze względu na dużą popularność miasta. Największymi atrakcjami są tu:

  • Stare i Nowe Miasto
  • Planetarium
  • Żywe Muzeum Piernika
  • Fontanna Cosmopolis
  • Ratusz Staromiejski
  • Dom Kopernika
  • Bulwar Filadelfijski
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  • Krzywa Wieża oraz ruiny Zamku Krzyżackiego

Jednak najbardziej charakterystycznym zabytkiem Torunia jest  średniowieczny zespół miejski, w skład, którego wchodzą Stare i Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki. Obiekty te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku. Oprócz zwiedzania zabytków, turyści chętnie spędzają czas na Toruńskim Rynku odwiedzając liczne puby, kawiarnie i ogródki letnie. W sezonie letnim organizowane są tu międzynarodowe wydarzenia i festiwale kulturalne, co jest dodatkowym walorem tego miasta.

Architektura miasta

Miasto słynie z zabytkowej architektury. Zamki kościoły i większość historycznych budowli została zbudowana w stylu gotyckim i mimo upływających stuleci zachowała się w idealnym stanie do dziś. Klimatycznym miejscem, zwłaszcza na wieczorne spacery jest ulica Szeroka, najmniej przekształcona i najstarsza w Toruniu, wzdłuż niej ciągną się sklepy, restauracje, puby, przydrożne sklepiki. Jednak perłami architektury tego miasta jest Rynek Nowomiejski i Rynek Staromiejski.

Stare Miasto

Toruń na przestrzeni wieków miał swój ogromny wkład w historię rozwoju miast europejskich, szczególnie w średniowieczu. Unikatowy średniowieczny Zespół Miejski jest europejską perłą architektury gotyckiej w Europie, sakralnej jak i świeckiej. Składa się on ze Starego Miasta (XIII w.), Nowego Miasta (XIII w.) oraz Zamku Krzyżackiego (XIII w.), zajmuje powierzchnię około 36 ha. W najciekawszej, najstarszej części miasta, pochodzącej z 1233 roku, znajduje się większość bezcennych zabytków, wpisanych w 1997 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Należą do nich m.in. Rynek z Ratuszem Staromiejskim,   katedra św. Janów( XIV-XV w.), Kamienica Pod Gwiazdą (XVI i XVII w.), Dom Kopernika – przypuszczalne miejsce narodzin Mikołaja Kopernika ( XV w.), kościół Ducha Św. (XVIII w.),  Dwór Artusa w Toruniu (1888 r.), kościół Wniebowzięcia NMP ( XIV w. ), mury miejskie ( XIII w.), kamienice mieszczańskie ( XIII-XVIII w. ), pomnik Mikołaja Kopernika ( 1853 r. ),pałace miejskie z XVIII w. (Riessa , Jakuba Fengera, Dąmbskich, Meissnera), Hotel Trzy Korony (1480) istniejący do dziś. Pozostała część Średniowiecznego Zespołu Miejskiego stanowi Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki.

Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja KopernikaObserwatorium astronomiczne

Najbardziej znanym ośrodkiem astronomicznym w Polsce jest Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znajdujące się 13 km od Torunia, w miejscowości Piwnice. Należą do niej Katedra Radioastronomii oraz Katedra Astronomii i Astrofizyki, obie zlokalizowane są w parku obok zabytkowego XIX-wiecznego dworu, udostępnionym dla zwiedzających. Centrum Astronomii zajmuje się badaniami z zakresu radiospektroskopii oraz badaniem pulsarów. Dyrektorami obiektu byli wybitni naukowcy, m.in. prof. Aleksander Wolszczan, prof. Władysław Dziewulski, prof. Wilhelmina Iwanowska. Wśród eksponatów możemy znaleźć tam: historyczny astrograf Drapera oraz teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm – największy teleskop w Polsce, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm., radioteleskop 15-m oraz 32-m- największy radioteleskop w Europie Środkowej. Atrakcję turystyczną stanowi mały Układ Słoneczny, który zachowuje odpowiednią skalę ukazując realne odległości planet we Wszechświecie. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych, za pomocą teleskopu i przez odpowiednie okulary ochronne, możemy obejrzeć tarczę Słońca i dowiedzieć się również nieco na temat jego bezpiecznej obserwacji. Najciekawszym obiektem jest tu kopuła, w której umieszczony został teleskop optyczny o średnicy 90cm, to największy tego typu obiekt w Polsce. Obserwatorium powstało w latach 1948-1949 i na przestrzeni lat wzbogacało się, o co raz to nowocześniejsze teleskopy, kilkakrotnie było rozbudowywane  w latach 50. i 70.

Planetarium

Na terenie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu powstało w 1994 roku Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. 19 lutego 1994 roku został zorganizowany tu pierwszy pokaz astronomiczny. Na przestrzeni lat zostały one modyfikowane i unowocześniane. Możemy podziwiać tu m.in. wystawę interaktywną  w Sali Orbitarium, przedstawia ona pomniejszony model sondy Cassini zlokalizowanej na Saturnie. Zwiedzający mogą sami sterować jej urządzeniami, np. uruchomić silniki odrzutowe. Oprócz tego do dyspozycji jest tu 11 stanowisk (spłaszczenie planet, transmisja sygnału w kosmosie, zorza polarna, ocean chmur, tornado, opóźnienie sygnału, czas podróży, ciśnienie atmosferyczne, ciążenie, ciężar, atmosfery planet). Natomiast na ekranach ściennych wyświetlane są krótkie animacje dotyczące planet Układu Słonecznego. Planetarium jest najliczniej odwiedzanym tego typu miejscem w Europie. Szacuje się, że od otwarcia w 1994 roku do 2012 roku odwiedziło je ponad 3 miliony turystów.

Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Bulwar Filadelfijski w Toruniu zalkalizowany jest w starej części miasta, to ulica znajdująca się między Starym Miastem a Wisłą, rozciąga się od skrzyżowania Bydgoskiej z aleją 1000-lecia i ciągnie się aż do Placu 18 Stycznia. Nazwa bulwaru została nadana w 1976 roku i związana jest z miastem partnerskim Torunia, Filadelfią. Zanim powstał bulwar znajdowała się tu ulica Nadbrzeżna, a pierwszym budynkiem był drewniany wodowskaz postawiony w 1892 roku. Obecnie przy bulwarze zlokalizowane są trzy przystanie, cumują tu statki żeglugi pasażerskiej, najczęściej są to statki-restauracje. Popularną atrakcją turystyczną jest 15-osobowa łódź Katarzynka, kursująca w stronę dworca głównego w Toruniu. Z bulwaru można zobaczyć Kępę Bazarowa, w lewobrzeżnej części miasta, jedną z promenad spacerowych stanowiącą rezerwat przyrody. Duża część tego terenu porośnięta jest lasem łęgowym. Ciekawym miejscem jest tu punkt widokowy, z którego możemy obserwować panoramę Torunia.

Ciekawostką dotyczącą bulwaru może być fakt, że w 2006 roku zdechł tu łabędź zakażony wirusem ptasie grypy, został mu nawet wystawiony pomnik.

Na następnej stronie ciąg dalszy atrakcji, które możemy zobaczyć w Toruniu:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x