Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków to piękne historyczne miasto, położone w południowej Polsce nad Wisłą. Niegdyś był siedzibą królów i dawną stolicą Polski, miejscem znaczących wydarzeń historycznych. Liczne atrakcje turystyczne, zabytki, wspaniała architektura sprawiają, że Kraków jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Swoim urokiem przyciąga również wielu zagranicznych turystów.

Atrakcje Krakowa

Wawel

Wawel jest najbardziej charakterystycznym miejscem w Krakowie, to historyczne wzgórze na Moście Krakowskim, na lewym brzegu Wisły. Wznosi się na wysokości ok. 228 m n.p.m. Na wzgórzu usytuowane są dwa historyczne obiekty: Zamek Królewski i Bazylika św. Stanisława i św. Wacława. Przez wieki był on siedzibą polskich królów, od roku 1930 stał się jednym z najważniejszych polskich muzeów. Dla zwiedzających Wawel, udostępnione są następujące obiekty: skarbiec, zbrojownia, komnaty królewskie, apartamenty królewskie, groby królewskie, Krypta Wieszczów Narodowych, Muzeum Katedralne, Smocza Jama, rezerwat archeologiczny (Wawel Zaginiony), Trasa Ogrody Królewskie. Dzięki swej wyjątkowej historii został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1978 roku.

Jedną z atrakcji, szczególnie lubianą przez dzieci, jest posąg smoka stojącego na skale ziejącego ogniem. Znajduje się on u podnóża Wawelu.

atrakcje-turystyczne-krakowa

Rynek Główny, Sukiennice

Ulubionym miejscem turystów w Krakowie jest Rynek Główny. Możesz wybrać  się tu na przejażdżkę dorożką, czy wypić kawę w jakiejś klimatycznej kawiarence. Klimat rynku jest wyjątkowy. Po środku znajdują się słynne Sukiennice, niegdyś miejsce handlu kupców, dziś stoją tu stragany tu z pamiątkami, rękodziełem, biżuterią, natomiast  na piętrze znajdziemy wystawy Galerii Polskiego Malarstwa, m.in. zobaczymy tu dzieła Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego Aleksandra Gierymskiego, Jacka Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego. Na rynku znajdują się również takie zabytki jak kościół Mariacki, wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha.

Kościół Mariacki (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)

Największym zabytkiem architektury sakralnej Krakowa jest Kościół Mariacki, zlokalizowany na Rynku Głównym. Został zbudowany na przełomie XIV i XV, w roku 1962 otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Jest kościołem w stylu gotyckim, posiada dwie wieże. Z wyższej wieży (Hejnalica), o wysokości 82 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki, to od wielu lat tradycją tego miasta. Niższa wieża ma wysokość 69 metrów i służy za dzwonnicę kościelną. We wnętrzu kościoła znajdziemy zabytkowe organy z końca XIV wieku, ołtarz dębowy autorstwa Wita Stwosza, który ma ponad 1000 lat. Przedstawia on Matkę Boską w otoczeniu apostołów i scenę Wniebowzięcia. Natomiast boczne ruchome skrzydła przedstawiają sceny z życia Chrystusa.

zabytki-krakowa

Barbakan

Barbakan, zlokalizowany na Plantach, przed Bramą Floriańską, to jedna z fortyfikacji miejskich, mająca bronić Kraków przed najazdem włosko-tureckim, wzniesiona za czasów króla Jana Olbrachta (1498-1499). Obecnie stanowi część Muzeum Historycznego Krakowa. Służy jako miejsce wystaw, organizowane są tu historyzowane turnieje rycerskie i tańce dworskie, latem odbywają się tu projekcje filmowe w ramach Kina Letniego.

Na następnej stronie kolejne atrakcje Krakowa:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x