Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak złapać stopa? - epytania.pl Jak złapać stopa? - epytania.pl

Jak złapać stopa?

Podróżowanie autostopem to nie tylko sposób, aby zaoszczędzić na środkach transportu, ale także szansa na poznanie ciekawych ludzi. W przypadku tego typu turystyki „łapanie stopa” samo w sobie stanowi przygodę, a przy tym nie lada wyzwanie. W jaki sposób możemy zwiększyć szansę, aby zostać zauważonym i przygarniętym przez kierowcę? Poniższe wskazówki Wam w tym pomogą!

Autostop porady

Jasny komunikat – przygotowania do podróżowania autostopem powinniśmy zacząć od wykonania czytelnej tabliczki z informacją dotyczącą miejsca, do którego zmierzamy. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie kartonu, nie tylko odpowiednio dużego, ale także twardego – odpornego na wiatr, deszcz czy zabrudzenia. Napis najlepiej wykonać markerem, musi on być przede wszystkim widoczny i czytelny. Im większe litery tym lepiej.

Wybór miejsca – kwestię tę należy dobrze przemyśleć, ponieważ ma ona ogromne znaczenie w trakcie podróżowania autostopem. Miejsce to powinno być przede wszystkim dogodne dla kierowców, a więc takie, gdzie mogą się swobodnie zatrzymać, ale także my, stojąc w danym punkcie powinniśmy być dobrze widoczni. Nie łapiemy stopa na zakrętach, w miejscach objętych zakazem zatrzymywania się, autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Najkorzystniejsze będą zatoczki autobusowe, szerokie pobocza, miejsca przed światłami lub punkty, w których kierowcy zwalniają. Warto udać się na stację benzynową, zajazd lub parking, gdzie także możemy stać z tabliczką lub bezpośrednio zapytać kierowców o kierunek jazdy i możliwość podwiezienia.

Prezentacja – nieschludny wygląd z pewnością nie zachęci kierowcy, aby się zatrzymał i zaprosił nas do samochodu. W podróży bywa różnie, ale musimy pamiętać o higienie, czystych ubraniach czy nienagannej fryzurze. Strój w jasnym kolorze przyciągnie uwagę kierującego, podobnie jak kolorowe ubrania czy zabawne nakrycie głowy. Większe zaufanie wzbudzimy łapiąc stopa bez okularów przeciwsłonecznych, nie należy w tym czasie palić papierosów, czy bawić się telefonem. Powinniśmy się w pełni zaangażować w poszukiwanie transportu, dlatego na naszej twarzy powinien gościć uśmiech, poprzez taniec i śpiew dodatkowo przyciągniemy uwagę kierowców i jako ludzie radośni zyskamy ich sympatię. Warto także wystawić plecak, karimatę czy inne bagaże, dzięki którym będziemy postrzegani jako „standardowi podróżnicy”.

Przywitanie się – w podskokach i z uśmiechem na twarzy witamy kierowcę, który się zatrzymał i pytamy dokąd jedzie i czy możemy się z nim zabrać.

jak_zlapac_stopa

Bagaże – kiedy już złapiemy stopa i zaczniemy wsiadać do samochodu, warto przemyśleć kwestię ulokowania bagaży. Bierzemy je ze sobą np. na kolana, albo jeśli kierowca sobie tego  życzy pakujemy do bagażnika. Niezależnie od sytuacji musimy pamiętać, aby dokumenty i wartościowe przedmioty zawsze mieć przy sobie, nigdy nie wiadomo na kogo trafimy i czy odzyskamy umieszczone w bagażniku rzeczy.

Relacja z kierowcą – powinniśmy się dostosować do charakteru i nastroju kierowcy. Jeśli chce porozmawiać – podtrzymujmy rozmowę, jeśli jest typem „milczka” nie bądźmy nachalni. Unikajmy drażliwych tematów, lepiej przemilczeć pewne kwestie niż wchodzić w konflikt. Bądźmy mili i wdzięczni za możliwość podwiezienia.

Pożegnanie – kiedy nasza podróż dobiega końca serdecznie za nią dziękujemy i jako wyraz wdzięczności możemy podarować jakiś mały upominek. Jeśli kierowca wyrazi zgodę, sympatycznym zakończeniem spędzonego razem czasu będzie wspólne zdjęcie. Wychodząc, sprawdzamy wnętrze samochodu, czy nie pozostawiliśmy w nim swoich rzeczy i żegnamy się z kierowcą.

Podróż autostopem

Przestrzegając powyższych zasad zapewniamy sobie nie tylko sprawne przemieszczanie się autostopem, ale także budujemy pozytywny wizerunek osób podróżujących w ten sposób. Od naszego zachowania zależy, czy kierowca, który nas podwoził zrobi to ponownie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x