Hiacynty to wyjątkowo piękne kwiaty, które cieszą się niemałą sławą. W powodzeniem możemy hodować je w swoim domowym ogródku, radując się ich pięknem i zapachem. To wdzięczne i wytrzymałe kwiaty, które mogą służyć nam długi czas. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by na dłużej cieszyły nasze oczy.
Hodowla hiacyntów
Ogółem wyróżniamy 3 podstawowe odmiany hiacyntów: hiacynt wschodni, rzymski i multiflora, z czego to hiacynty wschodnie są najczęściej hodowane i najbardziej popularne. Hiacynty możemy zasadzić zarówno w domu korzystając z donicy, jak i na zewnątrz w ogródku wystawione na działanie czynników atmosferycznych.
Przetrzymywanie hiacyntów w domu w szklanych pojemnikach również może być przydatne, należy jednak zachować ostrożność zwłaszcza, gdy chcemy na dłużej zachować świeżość kwiatów. Należy umieścić bulwy kwiatów w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu na okres około tygodnia do czasu, aż wzrost rośliny sięgnie około 10 cm. Koniecznie należy dolewać systematycznie wody dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia i po czasie przestawić pojemnik w miejsce nasłonecznione, przyzwyczajając stopniowo roślinę na wpływ światła.
Hiacynt w doniczce
Z kolei w doniczce, czy kontenerze warto umieścić bulwy nawet w zimie w przepuszczalnej, żyznej glebie. Bulwy kwiatów zasadź w dobrze namoczonej glebie na głębokości około 10-15 cm, w odległości kilku centymetrów od siebie. Po zasadzeniu bulw pozostaw je w miejscu nieco chłodniejszym i zaciemnionym nawet do 2 tygodni. Bulwy nim wypuszczą pąki powinny być utrzymywane w miejscu dobrze nawilżonym, bez zbytniego nasłonecznienia, gdyż to uchroni je przed przesuszeniem, na które są wyjątkowo podatne.
Po upływie 2 tygodni należy powoli i systematycznie wyprowadzać kwiaty na działanie promieni słonecznych, pamiętając jednak o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. W trakcie rozwijania się liści i puszczania pąków należy wystawić rośliny na pełne działanie słońca, utrzymywać temperaturę około 18-20 stopni, systematycznie podlewać i dbać o wilgotność ziemi. To pozwoli na szybki wzrost kwiatów i ich bujny rozkwit w czasie, gdy bulwy przeniesiemy do ogórka. Staną się wtedy silniejsze i odporniejsze na działanie wiatru, słońca i deszczy.