Jak pielęgnować storczyki?

Storczyk jak pielęgnować?

Storczyki to kwiaty, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Zachwycają swoim pięknem i delikatnością, występują w niemalże wszystkich strefach klimatycznych. Co zrobić, aby również nasz dom był dla nich przyjaznym środowiskiem do rozwoju i życia?

Światło – storczyki lubią rozproszone światło, więc najlepszym miejscem dla nich będzie wschodnie lub zachodnie okno. Należy również pamiętać, aby w okresie jesienno-zimowym dodatkowo je naświetlać. Nadmiar światła będzie sygnalizowany przez roślinę w postaci bladych i żółknących liści. Niedobór natomiast sprawi, że nie będą rosły ani kwitły.

Podlewanie – w swoim naturalnym środowisku storczyki nawadniane są poprzez krótkie, ale bardzo intensywne tropikalne deszcze. Najlepiej zatem podlewać je nie za często, ale obficie w momencie, kiedy podłoże pojemnika jest całkowicie suche. Woda, którą podlewamy storczyki powinna być miękka i mieć temperaturę pokojową.

Nawożenie – storczyki mają niewielkie wymagania jeśli chodzi o dostarczanie składników odżywczych, dodatkowo są bardzo wrażliwe na nadmiar soli mineralnych, warto więc nawozić je umiejętnie i z umiarem. Najczęściej stosowane metody to nawożenie za pomocą gotowego środka przy każdym podlewaniu (poprzez rozcieńczenie odpowiedniej dawki w wodzie) lub stosowanie nawozu w nieco zmniejszonej dawce na przemian z podlewaniem czystą wodą. Nawożenie powinno się stosować zwłaszcza, po przekwitnięciu storczyków – wtedy rozpoczyna się ich wzrost i zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ciemnozielone liście są sygnałem, że przesadziliśmy z nawozem.

Przesadzanie – powinno się odbywać co 2-3 lata. Sygnałem do przesadzenia są wystające korzenie lub rozmiękczony substrat. W tym celu należy przygotować nieco większą doniczkę z dziurą na dnie, który umożliwi wypływanie wody. Dno wykładamy grubą warstwą drenażu, wkładamy storczyka i dokładamy świeżego substratu.

jak_dbac_o_storczyka

Podłoże – jego struktura powinna umożliwiać swobodny przepływ powietrza i być chłonna. Najlepiej kupić dostępne w sklepach gotowe podłoże dla storczyków, które spełnia wspomniane wymagania.

Okres spoczynku – jest to czas kiedy odstawiamy roślinę do zaciemnionego miejsca i rzadko podlewamy. W jego trakcie wykształcają się pąki kwiatowe. Okres ten wypada w różnym czasie w zależności od gatunku.

Storczyki wymagają sporo uwagi i zaangażowania w ich pielęgnację. Warto jednak podjąć ten trud i po pewnym czasie podziwiać nagrodę w postaci pięknych kwiatów,  które nacieszą oko i będę niepowtarzalną dekoracją naszego domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x