Jak zrobić wianek?

„Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody…” – zapewne wszyscy znamy słowa tej biesiadnej piosenki. Robienie wianków przez młode dziewczyny, noszenie ich w formie ozdoby na głowie lub wrzucanie do wody w Noc Świętojańską jest doskonale znane naszej słowiańskiej rodzimej tradycji ludowej. Jest to przepiękny zwyczaj, o którym niestety coraz częściej zapominamy, a wianki uplecione z kwiatów stanowią cudowną ozdobę każdej Słowianki.

Słowiański obyczaj

Nasze prababcie zbierały polne kwiaty, plotły wianki z myślą o przyszłym mężu i z dumą nosiły je na włosach. Plecenie wianków z kwiatów jest nie tylko wspaniałą zabawą dla młodych dziewczyn, ale jest również dziecinnie proste i może stanowić prawdziwą frajdę. Wianki można zrobić właściwie ze wszystkiego, niektóre kobiety trudnią się pleceniem ogromnych wianków świątecznych na zamówienie, zrobionych nie tylko z kwiatów, ale również z innych roślin, z krzewów, z gałęzi, a nawet ze skóry, drewna i sztucznych ozdób. Taki wianek może stanowić piękną ozdobę naszego domu. Istnieją ludowe wierzenia, że posiada w sobie magiczną moc, która scala rodzinę lub małżonków, a zniszczenie go spowoduje rozpad rodziny. Wianki takie należy trzymać zawieszone na ścianie w widocznym, ale bezpiecznym miejscu.

jak-zrobic-wianek

Jak upleść wianek

Zrobienie wianków z kwiatów jest banalnie proste. Wystarczy ze będąc na polach i łąkach na spacerze pozbierasz kwiaty. Pamiętaj, że muszą to być rośliny o dość długiej łodydze mniej więcej od 30-50 cm z mocnym kwiatostanem. W trakcie robienia wianków może się zdarzyć, że delikatne płatki kwiatów zostaną uszkodzone i odpadną. Z pewnością kwiaty takie jak maki nie nadają się do robienia wianków mimo swojego piękna. Możesz korzystać w trakcie robienia wianka z nożyczek i nici, ale gdy już nabierzesz wprawy zobaczysz, że nie będzie to konieczne.

jak-zrobic-wianek-z-kwiatow

Wybierz dwa kwiaty i skrzyżuj ze sobą ich łodygi tak by powstał znak X, z tym, że łodyga, którą trzymasz w prawej ręce musi być na górze. Zwróć uwagę na kwiatostany, ważne jest by nie były zbyt blisko siebie, gdyż możesz je uszkodzić. Następnie prawą łodygą opleć lewą łodygę podobnie jak w przypadku wiązania sznurówek w butach. Teraz obie łodygi będą blisko siebie po twojej lewej stronie. Weź do ręki kolejną łodygę i powtórz czynność, starając się pilnować kwiatostanów, by były prosto ułożone i by ich nie uszkodzić. Staraj się, by kwiaty były blisko siebie w linii poziomej. Sprawi to, że w twoim wianku nie powstaną dziury, które mogą zepsuć cały efekt. Po jakimś czasie dostrzeżesz, że możesz wianek złączyć w okrąg i po mocnym związaniu łodygami lub za pomocą nici położyć go na głowie lub wysuszyć i powiesić w domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x