Jak karmić psa?

Nasze domowe pupile często karmimy tym, co sami zjadamy wrzucając resztki niezjedzonego przez domowników obiadu do psiej miski. To błąd! Psy mają inną budowę układu pokarmowego i zupełnie inne zapotrzebowania niż człowiek. Wielu rzeczy również nie trawią lub mają problem z przyswojeniem pewnych składników. To niekorzystanie odbija się później na zdrowiu i kondycji naszego czworonoga. Trzeba koniecznie poznać jego potrzeby, by nasz pies był zdrowy, silny i zadowolony!

Czym karmić psa?

Wyróżniamy na ogół kilka sposobów karmienia psiaków: Karmienie suchą i mokra karmą w tym gotowanym lub surowym mięsem. Duże znaczenie w karmieniu zwierzaków odgrywa nie tylko waga i wzrost, ale nawet rasa psa, jego kondycja, to jaki sposób spędza czas, czy ma sporo ruchu, czy woli siedzieć na kanapie. Każdy pies ma inny charakter i inne potrzeby. Również jego skłonności do alergii i nietolerancji niektórych składników. Na to również należy zwrócić uwagę.

W domach często ma miejsce dokarmianie psiaków w czasie wspólnego rodzinnego posiłku lub gdy jemy sami. Pies zwabiony zapachem przychodzi do nas, a my ulegając jego prośbom podrzucamy mu kawałki  jedzenia np: ziemniaki, kawałek mięsa lub co gorsza – słodycze, czekoladki, chipsy czy orzeszki. Dla psa to prawdziwy smakołyk, któremu się nie oprze, ale dla jego systemu trawiennego taki drobiazg może przynieść fatalne skutki zdrowotne. Najczęściej popełniane przez nas błędy dotyczą jak wyżej zostało wspomniane dokarmiania piesków „pod stołem” tym, co sami zjadamy, podawanie im składników niekorzystnych dla ich zdrowia, źle zbilansowana dieta, która prowadzi do otyłości, problemów z zębami i chorób, karmienie ich karmą nieznanego pochodzenia i kiepskiej jakości. I co również ważne – nieustanne uzupełnianie miski zwierzaka, który przyzwyczaja się do tego, że dostaje jeść o każdej porze, przez co ciągle odczuwa głód i tyje.

karmienie-psa

Jak często karmić psa?

Powinniśmy nauczyć psa od szczeniaka konkretnej dyscypliny w jedzeniu. Polega ona na karmieniu psa 3 razy dziennie o stałych porach. I pod żadnym pozorem nie dokarmianiu go miedzy posiłkami. Pies przyzwyczai się do tego stanu i nie będzie czuł większego zapotrzebowania. Jedyne, co musimy robić to uzupełniać wodę w drugiej miseczce tak, by była zawsze czysta i zdatna do picia.

Na kolejnej stronie dowiesz się jak może wyglądać dieta dla psa:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x