Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, często traktowany jest jak członek rodziny. Wybór odpowiedniego imienia dla naszego pupila to trudne zadanie, które należy przemyśleć. Czym się kierować, aby komunikacja z psem była sprawna, a on reagował na swoją ksywkę? Poniższe wskazówki z pewnością w tym pomogą.
Imiona dla psa
Zanim zaczniemy wybierać imię dla naszego pupila musimy uświadomić sobie, że nie może być ono dowolne. Podstawowym kryterium, które musimy spełnić, aby komunikat w postaci imienia był dla psa zrozumiały, jest jego długość. Powinno być krótkie, dźwięczne i najlepiej dwusylabowe. Takie imię będzie dla psa łatwe do nauczenia, rozpoznawalne i słyszalne nawet z dużych odległości.
Kolejne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, to znaczenie imienia. Ksywka naszego pupila nie powinna wprawiać nas w zakłopotanie w miejscach publicznych np. w trakcie spaceru lub w momencie, gdy odwiedza nas np. babcia lub szef. Powinniśmy odrzucić śmieszne, a przede wszystkim niecenzuralne imiona, które dla niektórych osób może być obraźliwe.
Powinniśmy także unikać ksywek, których brzmienie przypomina komendy stosowane na co dzień w stosunku do psa, jak np.: nie, zostań, leżeć, siad, czy chodź. Podobieństwo takie może być dla psa mylące, przez co będzie miał problem z odczytaniem naszego komunikatu.
Wybierając dla pupila imię charakterystyczne dla człowieka jak np. Marek, Karol, Zuzia, czy Sara musimy się zastanowić czy decyzja ta, nie będzie obraźliwa dla osób z naszego otoczenia, które to imię noszą.
Jeśli wymarzona ksywka dla naszego pupila jest długa, musimy się liczyć z tym, że odruchowo będziemy ją skracać. W takiej sytuacji warto zastanowić się jak będzie brzmiał skrót i czy jest on zgodny z naszymi upodobaniami.
Inspiracją przy tak trudnym wyborze może być rasa i pochodzenie psa. Możemy zatem użyć imion angielskich, niemieckich czy amerykańskich.
Innym sposobem jest dobór imienia na podstawie zachowania i wyglądu psa. Po kilkudniowej obserwacji pupila możemy poznać jego charakter i wstępnie określić czy jest żywiołowy, leniwy, lubi się bawić, czy jest strachliwy itp. Pomocny także może być jego wygląd – kolor sierści, charakterystyczna plamka lub opadające ucho – wszystko to, może nam podpowiedzieć, jak powinien się wabić nasz pupil.
Musimy także pamiętać, aby imię nadane szczeniakowi pasowało również do dorosłego psa. Początkowe stosowanie ksywki „Pimpuś” w stosunku do szczeniaka jest adekwatne, jednak kiedy pies urośnie wydaje się mniej trafione, chyba że podejdziemy do tematu z przekorą ;).
Posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która dotyczy także doboru odpowiedniego imienia dla naszego pupila. Wybór ksywki powinien być przemyślany, pamiętajmy, że nie chodzi jedynie o interesującą nazwę, ale także sposób na sprawną komunikację z psem.