Jak kupować akcje?

Akcje to wartość, która stanowi część własności danego przedsiębiorstwa. Kupując akcje otrzymujesz dostęp do zysków firmy.

Kupowanie akcji

Kupno lub sprzedaż akcji odbywa się zwykle w domach maklerskich lub co dzisiaj jest najpopularniejsze przez Internet. Warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie akcji, że ich kurs zależy od popytu i podaży.

Firma, która nie przynosi ze sobą zbyt wygórowanych zysków niesie równocześnie spadek cen akcji. Dzięki temu wartość danego przedsiębiorstwa oceniamy na podstawie zysków i kapitalizacji. W kupnie akcji obowiązuje tak zwany limit kupna, co oznacza, że w momencie kupna akcji ustalamy najwyższą cenę, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe.

Z kolei przy sprzedaży akcji ustalamy minimalny limit sprzedaży. Zlecenia takie przeznaczone są głównie dla tych inwestorów, którzy mają doświadczenie, doskonale wiedzą jak zwierać transakcje i po jakich cenach będzie to dla nich najkorzystniejsze. W takim przypadku cierpliwość zwykle popłaca. W przypadku akcji przynoszących straty niezbędne jest dla inwestora ustalenie zlecenia zaraz przy kupnie akcji, dzięki któremu możemy zrezygnować z dalszych działań.

kopowanie-akcji

Giełda dla początkujących

Dla młodych i niedoświadczonych jeszcze inwestorów proponuje się korzystanie z firm maklerskich dostępnych w Internecie lub biur maklerskich. Należy pamiętać o kapitalizacji, czyli wartości aktualnego kursu akcji. W przypadku kupna danej akcji stajesz się jej właścicielem otrzymując dochód, który przyniesie. Przy wyborze akcji warto zwrócić uwagę na współczynnik P/E, czyli obecny i przyszły. Przyszła wysoka wartość akcji jest zwiastunem dużych zysków dla inwestorów.

Nie zapomnij również o skontrolowaniu, jakie zyski zagospodarowała firma z kapitałów własnych, czyli tak zwany ROE firmy. Zyski poniżej wartości 15% można uznać za zbyt ryzykowne, by w nią zainwestować. Kupując dobrze prosperujące akcje zapewniasz sobie bezpieczeństwo finansowe i dodatkowe pieniądze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x