Tworząc swoje CV powinniśmy nie tylko zawrzeć w nim nasze wykształcenie i doświadczenie, znajomość języków oraz przebyte szkolenia i kursy, ale co istotne i niejednokrotnie zapominane, zwrócić szczególną uwagę na nasze talenty, zdolności i umiejętności, które zdobywamy i które również naturalnie posiadamy.
Pisanie CV
Nasze CV to pierwszy obraz nas samych. Dobrze skomponowane CV przywołuje doskonały efekt pierwszego wrażenia niekiedy lepiej niż przywitanie i uścisk dłoni. Zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną musimy zadbać o nasz „prywatny papierek”, który będzie potwierdzeniem naszej osoby, tego, co sobą reprezentujemy i co możemy wnieść do danej firmy.
Stanowisko, o której się ubiegamy często wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia i znajomości wiedzy teoretycznej, ale nawet doświadczenia. Jednak posiadając odpowiednie kwalifikacje i jednocześnie będąc osobą początkującą bez doświadczenia nie jesteśmy skazani na porażkę z góry. Wystarczy dobre CV i wyeksponowanie w nim naszych zdolności i umiejętności, by pracodawca dostrzegł w nas potencjał i zechciał dać nam szanse. Później już tylko od nas i naszej postawy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej zależy czy uda nam się uzyskać pracę, o którą się staramy czy też nie.
Umiejętności w CV
Zanim jednak stworzysz rubrykę, w której zgromadzisz swoje umiejętności, zadaj sobie kilka pytań:
- Co potrafisz najlepiej?
- W jaki sposób możesz swoje talenty przełożyć na to, co może Ci się przydać w danej pracy?
- Jak zachęcić pracodawcę, aby to właśnie Ciebie wybrał?
- Jakie umiejętności mogą zrobić z Ciebie atrakcyjnego pracownika?
Nigdy nie kłam. Nie pisz, że biegle wysławiasz się w języku francuskim nawet, jeśli znasz tylko kilka słów. Nigdy nie wiesz na kogo trafisz w czasie rozmowy. Następne pytanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może paść właśnie w tym języku. Kłamstwo ma krótkie nogi i zawsze w końcu wychodzi na światło dzienne.
Zrób sobie domowy rachunek swoich zdolności i umiejętności i wypisz je wszystkie na kartce w formie listy. Nie musisz wszystkich wpisywać do CV. Wykorzystaj tylko te, które mogą Ci się przydać w danej branży. Czasem trzeba zrobić oddzielne CV dla każdego pracodawcy i każdej firmy. Spróbuj dopasować swoje zdolności do potrzeb pracodawcy. Jeśli pracodawca zamieścił ogłoszenie o poszukiwaniu osoby, która posiada zdolności manualne, nie zawsze musi to mieć coś wspólnego z Akademią Sztuk Pięknych. Nawet jeśli nie ukończyłeś choćby szkoły plastycznej i nie posiadasz żadnego wykształcenia artystycznego, a możesz pochwalić się swoimi prywatnymi szkicami, jest to najlepszy czas, by wyjąć je z szuflady i móc je zaprezentować światu.
Nie trzeba również ukończyć studiów dziennikarskich, by móc pisać. W branży korzystającej z usług pisarzy, dziennikarzy i publicystów często pojawia się informacja o poszukiwaniu osoby o tak zwanym „lekkim piórze”. Oczywiście dyplom ukończenia studiów dziennikarskich czy filologicznych z pewnością zapewni Ci większą szansę na uzyskanie wymarzonej pracy o charakterze pisarskim, jednak wcale Ci jej nie zagwarantuje.
Do umiejętności warto dodać również nie tylko posiadane talenty, ale również niezbędną w dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera, znajomość przynajmniej jednego języka obcego, a także zdolności np.: adaptacyjne, komunikacyjne, pracy w zespole i inne adekwatne do stanowiska pracy.