Jaki wybrać 3 filar?

W sprawie wyboru emerytury i odnośnie III filaru narosło sporo kontrowersji i mitów. Czym się kierować przy wyborze III filaru, na co zwrócić uwagę i co zawsze mieć na względzie?

Trzeci filar

Trzeci filar emerytalny uważany jest za dobrowolny i mający dużo mniejszą wartość pod względem oszczędnościowym, niż filar I i II. Zanim zdecydujemy się na wybór III filaru należy dokładnie dowiedzieć się o istotnych szczegółach swoich inwestycji i sprawdzić najważniejsze warunki. Między innymi musisz dowiedzieć się wszystkiego odnośnie wpłat i wypłat, gdyż w III filarze masz większą swobodę w zakresie danych operacji finansowych. Masz również możliwość zahamowania kolejnych wpłat na pewien okres i ponownego ich uruchomienia. Masz stały dostęp do swoich oszczędności, właściwie możesz nimi dysponować jak tylko chcesz, wedle uznania możesz wpłacać kolejne, wycofać przed uzyskaniem uprawnień w związku z emeryturą lub przenieść.

Fundusze emerytalne

Dowiedz się także wszystkiego odnośnie instytucji finansowych, co jest przy wyborze III filaru najważniejszym krokiem. Uprawnione do prowadzenia III filaru instytucje to przede wszystkim fundusz inwestycyjny, zakład ubezpieczeń, bank lub inne dobrowolne fundusze emerytalne. Kolejną rzeczą są podatki i wysokość składek. A także spytaj o wspomnianą wyżej możliwość ewentualnego przeniesienia konta, na wypadek zmiany decyzji lub innego losowego zdarzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x