Pamięć – eksploatowana zwłaszcza w okresie szkolnym i w trakcie studiów, powinna być przez nas pielęgnowana przez całe życie. Wysoki stopień zapamiętywania to gwarant powodzenia na płaszczyźnie zawodowej oraz w trakcie wykonywania codziennych czynności. Co robić, aby nie zapomnieć o ważnym spotkaniu i o tym, gdzie leżą klucze, które akurat teraz są nam pilnie potrzebne? Wystarczy przestrzegać poniższych zasad!
Poprawa pamięci
Zadbaj o prawidłową dietę – mózg bardzo lubi takie minerały jak magnez, wapń, cynk, potas, i żelazo – wspomagają one jego pracę, usprawniają przewodnictwo impulsów nerwowych i dodatkowo mają właściwości antyoksydacyjne. Znajdziesz je w takich produktach jak mleko, kefir, pełnoziarniste pieczywo, ostrygi, fasola czy orzechy. Bogatym ich źródłem są także owoce: banan, melon, porzeczki, a także suszone figi i morele. Poprawiający nastrój i pamięć fosfor znajdziesz przede wszystkim w serach, mięsie i rybach. Aby zapewnić odpowiedni poziom żelaza, należy sięgnąć po wątróbkę, czerwone mięso, nasiona strączkowe, kaszę i migdały.
Doskonały wpływ na pamięć i koncentrację mają również witaminy z grupy B, aby dostarczyć je do organizmu należy spożywać soję, pieczywo z pełnego przemiału, tuńczyka, fasolę, groch i nasiona słonecznika. Warto sięgnąć również po orzechy włoskie, są one źródłem witaminy E, która niweluje atak wolnych rodników.
Używaj rąk – czynności zręcznościowe, do których używasz dłoni poprawiają pamięć i koncentrację, powinieneś zatem w wolnej chwili sięgnąć po puzzle, zacząć szydełkować, czy malować. Znaczna poprawa pracy mózgu nastąpi również wtedy, gdy codzienne rutynowe czynności jak np. mycie zębów będziesz wykonywać ręką niedominującą (tzn. jeśli jesteś praworęczny, wykorzystaj lewą rękę).
Ćwicz umysł – trening w postaci rozwiązywania krzyżówek, gry w scrabble, czy w skojarzenia ćwiczy i poprawia stan Twojej pamięci. Zapamiętuj, wspominaj, czytaj – mózg podobnie jak mięśnie słabnie, kiedy go nie używasz.
Stymuluj mózg oczami – proste ćwiczenia wykonywane codziennie mogą znacząco usprawnić proces zapamiętywania. Wystarczy przez 30 sekund wodzić oczami w poziomie, dobrym ćwiczeniem są także „ósemki” wykonywane przez gałki oczne, od lewej do prawej strony.
Dotleniaj mózg – najlepszym sposobem jest regularna aktywność ruchowa, mogą być to ćwiczenia, jogging, a nawet krótki spacer. Pamiętaj, aby w trakcie pracy oddychać głęboko za pomocą przepony, a więc nabierając powietrze powoli nosem, a przy tym obserwując wzrost brzucha, a nie jak zwykle ruch klatki piersiowej, na koniec powoli wypuść powietrze. Takie ćwiczenie skutecznie dotleni mózg, a tym samym usprawni jego funkcjonowanie.
Wystrzegaj się rutyny – pod wpływem przyzwyczajeń Twój mózg zaczyna działać mechanicznie, a nie kreatywnie. Codzienne rutynowe czynności postaraj się wykonywać inaczej, zmień ich kolejność lub zainicjuj nowe działania. Każda taka próba sprawia, że w Twoim mózgu powstają nowe połączenia nerwowe.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację nie tylko pomogą nam w pracy i życiu codziennym tu i teraz, ale również zaprocentują w przyszłości. Na starość nie będzie nam straszne odnalezienie okularów, rozwiązywanie krzyżówek, czy gra z wnukiem w scrabble.