Niebieskie bezchmurne niebo to jeden z najpiękniejszych widoków, którymi zaskakuje nas natura. Jesteśmy przyzwyczajeni, że to właśnie błękit zazwyczaj dominuje nad naszymi głowami. Dlaczego tak jest?
Dlaczego niebo jest niebieskie?
Zjawisko to wiąże się z długością fal i reakcjami w jakie wchodzą one z atmosferą i cząsteczkami powietrza. Fale te oprócz rozmiarów różną się także barwą. Ich źródłem jest światło słoneczne, które jest białe, poszczególne kolory powstają natomiast na skutek jego rozszczepienia. Najdłuższym falom przypisany jest kolor czerwony i pomarańczowy, fale niebieskie i fioletowe to te najkrótsze.
Droga, którą muszą przebyć promienie słoneczne, aby dotrzeć do Ziemi usłana jest cząsteczkami powietrza, wypełnia ją także atmosfera. Zawarte w niej gazy i molekuły powodują rozszczepienie światła białego na wzór widma, widoczne są zatem wszystkie kolory tęczy. Powstałe na skutek tego zjawiska fale krótkie o kolorze niebieskim najchętniej oddziałują z zawartymi w atmosferze cząsteczkami, innymi słowy światło niebieskie ulega największemu rozproszeniu, przez co widziane jest przez nas ze wszystkich stron i pod każdym kątem.
Fale koloru fioletowego są krótsze od niebieskich, dlaczego zatem nad naszymi głowami nie dominuje fiolet?
Wynika to z faktu, że fale o tej barwie są mało intensywne w widmie słonecznym, a także z powodu małej wrażliwości oka ludzkiego na ten kolor.
Specyficzna barwa nieba wzbudza w nas zachwyt, jego błękit przewija się przez twórczość wielu artystów. Należy zatem docenić naturę za tak doskonały „wybór”, bo czy niebo koloru zielonego zachwycałoby nas równie mocno?…