Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego luty ma 28 dni? - epytania.pl Dlaczego luty ma 28 dni? - epytania.pl

Dlaczego luty ma 28 dni?

Wszystkie miesiące w roku mają po 30 lub 31 dni – zwykle na przemian. Jesteśmy przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy i dlatego wydaje nam się czymś nietypowym fakt, że luty, jako jedyny miesiąc w roku ma 28 lub 29 dni. Zasada ta wzbudza kontrowersje i problem zwłaszcza dla osób urodzonych ostatniego dnia lutego – 29, które nie wiedzą kiedy powinny obchodzić swoje urodziny.

Ile dni ma luty

A wszystko zaczęło się już w starożytności. W czasach antycznych w cywilizacji rzymskiej nowy rok liczono od równonocy wiosennej, która przypada na miesiąc marzec. Miesięcy takich jak styczeń i luty nie było w kalendarzu. Zmieniło się to około 300 lat p.n.e., kiedy Pompiliusz uzupełnił kalendarz o dwa kolejne miesiące, gdyż chciał w ten sposób dopasować rok do 12 cykli księżyca.

Ówcześnie żyjący ludzie mocno związani byli z natura i odpowiadającymi jej cyklami. Rzymianie byli bardzo przesądni i uznawali parzyste liczby za przynoszące pecha, dlatego odebrano miesiącom trwającym 30 dni po jednej dobie aż do osiągnięcia 355 dni. Ponieważ luty był na samym końcu ówczesnej listy miesięcy, został „potraktowany” najgorzej i dlatego ma obecnie najmniejszą liczbę dni w przeciwieństwie do pozostałych miesięcy.

Jednak raz na cztery lata luty ma 29 dni co cieszy najbardziej tych, którzy urodzili się właśnie tego dnia. Perspektywa obchodzenia co czwartych urodzin chyba nikogo nie satysfakcjonuje.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x