Jak utwardzić drogę?

Sposobów na utwardzenie drogi np.: dojazdowej pod dom jest wiele. Niestabilna droga może przynosić wiele kłopotów. Tworzące się wybrzuszenia, koleiny, powstające po deszczu kałuże są niebezpieczne dla dzieci, dodatkowo powodują dyskomfort w czasie jazdy samochodem, a zbyt głębokie dziury mogą nawet go uszkodzić.

Utwardzenie drogi dojazdowej

Na początku należy sprawdzić grunt. Najlepiej jest skorzystać z pomocy firm budowlanych, gdyż robienie tego na własną rękę może okazać się złym pomysłem i przynieść więcej szkód. Zależnie od rodzaju gruntu konieczne jest dobranie odpowiedniej warstwy podbudowy. Jeśli grunt jest wyjątkowo niekorzystny, krzywy czy zbyt stromy konieczne jest doprowadzenie go do odpowiednich parametrów, a tym samym do stabilizacji poprzez chociażby wylanie wapna czy cementu lub zastosowanie gruzu ceglanego. Przy gliniastym typie gleby należy wyjątkowo uważać, gdyż gruz może mieszkać się z gruntem, co skutkuje powstawaniem dziur, fałd i ubytków. Dobrze jest go zagęścić, wyrównać i wtedy przysypać gruzem.

W przypadku gruntu o niepewnej stabilności może być niezbędna wymiana go na dużej głębokości. Wodę, która powstała zaleca się usunąć poprzez dreny lub rowy po bocznej ścieżce. Na sam koniec należy przykryć odpowiednią powierzchnią, można ułożyć kostkę brukową lub asfalt. Żużel nie jest raczej polecany w tym wypadku, gdyż przez swoją chropowatą strukturę jest nieodpowiedni np: dla rowerów i powoduje powstawanie kurzu i pyłu. Jeszcze niedawno popularne było utwardzanie dróg za pomocą twardych i stałych płyt betonowych. Płyty te są wprawdzie pewne jednak niekonieczne zachęcające swoim wyglądem. Kostka brukowa również cechuje się wysoką trwałością i wygodą podczas jazdy samochodem, z tym, że dodatkowo w przeciwieństwie do płyt betonowych prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Daje możliwość układania jej w różne figury i ozdobne aranżacje z zastosowaniem kolorów. Przy tym jest stosunkowo niedroga.

jak-utwardzic-droge

Płyty ażurowe z betonu również są chętnie stosowane, jednak cechują się mniejszą odpornością na obciążenia. Dają jednak w przeciwieństwie do kostki możliwość wypełnienia wolnych przestrzeni trawą, co powoduje wrażenie naturalnej powierzchni. O wyrastającą trawę trzeba jednak systematycznie dbać, podcinać ją, a chwasty wyrywać, co dla wielu osób może być zniechęcające.

Wybór odpowiedniej powierzchni, a przede wszystkim trwałe utwardzenie drogi jest sprawą niezwykle istotną i dobrze jest skonsultować swoje pomysły z dobrym specjalistą lub po prostu skorzystać z pomocy odpowiedniej firmy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x