Są różne sposoby na układanie kostki brukowej np.: wokół domu. Kostkę brukową można dobrać w dowolny sposób w zależności od gustu. Na rynku dostępne są kostki różnego rodzaju, kształtu i koloru. Kostka brukowa jest najczęściej wybieranym sposobem na budowę podjazdu, jest praktyczna, stabilna i prezentuje się efektownie.
Układanie kostki brukowej
Sposobów na układanie kostki jest wiele. Pracę przy niej należy jednak zacząć od tzw. korytowania, czyli zrobienia zagłębienia w gruncie. Od tego o jak dużej powierzchni powstanie zagłębienie będzie zależeć jak szeroki będzie podjazd. W zależności od gruntu korytowanie powinno mieć 20-50 cm głębokości. Wszystko zależy od obciążenia, jakiemu będziemy poddawać później kostkę. Zasada jest prosta: im większe obciążenie tym głębsze zagłębienie musi powstać.
Jeśli chcemy ułożyć kostkę na dużej powierzchni szybciej i bezpieczniej jest skorzystać ze spycharko-ładowarki. Dla wielu osób korzystających z tej metody dużą wartość ma kolorystyka w układaniu. Jest wiele możliwości. Dla pięknego i wyróżniającego się efektu można ułożyć kostki w figury geometryczne, kwiaty, wzory i inne. Całość wygląda naprawdę zjawiskowo zwłaszcza, gdy możemy podziwiać układ kostki z lotu ptaka np.: stojąc na balkonie.
Jak układać kostkę brukową?
Przy dużych powierzchniach pokrytych kostką niezbędne jest zainstalowanie odwodnienia, gdyż odprowadzanie wody jest uzależnione od warunków wodno-gruntowych i przepuszczalności gleby. Nie wolno zapominać też o doprowadzeniu rur do tych miejsc, gdzie zostało zainstalowane wyżej wspomniane odwodnienie. W przypadku krawężników należy je osadzić na warstwie betonu, najlepiej gęstego, potem obsypać ziemią na zewnątrz, a materiałem podbudowy od środka.
Przy układaniu kostki niezwykle ważna jest precyzja i staranność wykonania. Wszystko zależy jednak od wzoru z uwzględnieniem dodatkowej kolorystki. Kostkę należy ułożyć ciasno jedna przy drugiej. Po wykonaniu pracy dociska się całość i koryguje poszczególne elementy z pomocą urządzenia z gumową nakładką ochronna. Na końcu rozsypujemy po całej powierzchni piasek. Jest to czynność niezbędna, gdyż piasek ten wciskamy w szczeliny pomiędzy poszczególnymi kostkami w celu jej ujednolicenia i utwardzenia.