Jak wiercić w betonie zbrojonym?

W sztuce wiercenia w betonie zbrojonym wyróżniamy na ogół kilka sposobów na wykonanie pracy: wiercenie z głowicą z węglikami spiekanymi, wiercenie za pomocą głowicy diamentowej oraz wiercenie z diamentowym ostrzem bez wibracji.

Wiercenie w betonie

Należy pamiętać o zastosowaniu dobrego wiertła, najlepiej znanej firmy. Wprawdzie takie wiertło jest dużo droższe, ale i pewniejsze, gdyż tanim, niepewnym jakościowo wiertłem możemy tylko uszkodzić beton.

W wierceniu za pomocą głowicy z węglikami konieczne jest sprawdzenie temperatury, w której lutowano węglik (ostrze). Zbyt niska temperatura powoduje wypadanie ostrza w trakcie czynności. Najlepsza inwestycja to kupno wierteł z podwójnym węglikiem, gdyż takie są najlepiej opłacalne i odpowiednie do wiercenia w betonie zbrojonym. Węgliki spiekane przewiercają zbrojenia do 10 mm, posiadają wysoką żywotność tym samym bardzo dużą wytrzymałość dzięki zębom ostrzy odpowiednio zlutowanymi, dużą prędkość wiercenia, można je stosować bez używania chłodziwa, dają możliwość wiercenia z udarem, a także dodatkowo przenoszenie energii udaru dzięki zastosowaniu adaptera posiadającego uchwyt SDS – plus.

Co do sposobu wiercenia za pomocą głowicy diamentowej niezbędne jest w przeciwieństwie do głowicy z węglikami zastosowanie chłodziwa zabezpieczającego sprzęt przed przegrzaniem. Stosowanie głowicy diamentowej zapewnia stabilną i pewną strukturę betonu. Jednak należy pamiętać, by sprzęt dłużej zachował swoją żywotność koniecznym jest niewielkie dociskanie i stabilne prowadzenie wiertarki. Diamentowa głowica pozwala na szybkie przewiercenie betonu zbrojnego nawet największej grubości.

Wiercenie bez wibracji z diamentowym ostrzem Hight-End pozwala na zastosowanie najwyższej prędkości, a dzięki laserowemu spawaniu segmentów diamentowych cechuje się niezwykła wytrzymałością i odpornością. Jest odpowiednie do pracy na sucho w betonie o średnim zagęszczeniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x