Co warto zobaczyć w Przemyślu?

Przemyśl – historyczne miasto położone w południowo- wschodniej Polsce nad rzeką San. Niegdyś było to miasto królewskie I Rzeczypospolitej. Znajduje się tu największa liczba zabytków na Podkarpaciu. Zamki, pałace, dworki, muzea, zabytkowe cerkwie, kościoły, klasztory, synagogi są licznie odwiedzane przez turystów. Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Poniżej prezentujemy spis oraz krótki opis każdej z atrakcji, które warto zobaczyć w Przemyślu:

 • Obiekty architektury sakralnej
 • Zamki, pałace i dworki
 • Zamek Kazimierzowski
 • Przemyskie podziemia
 • Most kolejowy
 • Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (Kamienica Brzykowska)
 • Muzeum Historii Miasta Przemyśla
 • Muzeum Dzwonów i Fajek – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
 • Muzeum Twierdzy Przemyśl
 • Kamienice w Rynku
 • Wieża Zegarowa

 

Obiekty architektury sakralnej

Dzieje miasta sięgają czasów wczesno średniowiecznych. W X wieku Przemyśl był jednym z historycznych Grodów Czerwieńskich, jego położenie geograficzne, na pograniczu Rusi i Węgier sprawiało ze spotykały się tu odmienne kultury i religie, świadczą o tym liczne świątynie różnych wyznań na terenie miasta. W Przemyślu znajdują się następujące obiekty architektury sakralnej: Kościół św. Jana Apostoła, Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Matki Bożej Szkaplerznej i klasztor sióstr karmelitanek bosych, Kościół św. Teresy i klasztor ojców karmelitów, Kościół św. Józefa, Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor ojców franciszkanów reformatów, Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor ojców franciszkanów, Kościół Trójcy Przenajświętszej i klasztor sióstr benedyktynek, Archikatedra rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, Kościół Metodystów, Cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Cerkiew bizantyjsko-ukraińska Wniebowstąpienia Pańskiego, Archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela, Cerkiew bizantyjsko-ukraińska Matki Bożej Bolesnej, Archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela, Cerkiew prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Nowa Synagoga, Synagoga Zarańska. Miasto posiada również muzeum Archidiecezjalne z 1902 roku. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych przemyskich kościołów jest kościół franciszkański Św. Marii Magdaleny, wybudowany w latach 1754- 1780, zaliczany do jednych z najbardziej cennych zabytków w stylu rokokowym w Polsce. Na głównym ołtarzu świątyni znajduje się obraz Matki Bożej z dzieciątkiem, pochodzący z XVII w. Z tego okresu pochodzi również obraz Chrystusa Miłosiernego ulokowany w ołtarzu kaplicy. Kościół ten jest trzecią świątynią stojącą w tym miejscu, najstarsza pochodziła z XIV wieku.

miejsca-warte-odwiedzenia-w-przemyslu

Zamki, pałace i dworki

Oprócz licznych obiektów architektury sakralnej w Przemyślu znajduje się Zamek Kazimierzowski oraz kilka pałaców i dworków m.in. Pałac Biskupów Grekokatolickich, Pałac Biskupów Rzymskokatolickich, Pałac Lubomirskich, dworek Stanisława Orzechowskiego.

Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski to zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w 1340 roku. Usytuowany na Wzgórzu Zamkow

ym, na wysokości 270 m n.p.m. Zbudowany został w stylu gotyckim, na dziedzińcu zamkowym znajduje się rotunda i palatium- pochodzące z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Obecnie z tego okresu zachowała się jedynie brama wjazdowa, ponieważ zamek został częściowo zniszczony w trakcie najazdu w 1489 roku. W XVI wieku został przebudowany przez Piotra Kmita Sobieńskiego, na styl renesansowy. Od 1884 roku swoją siedzibę miało Towarzystwo Dramatyczne „Fredreum”- im. Aleksandra Fredry. W okolicach zamku możemy podziwiać piękny Park Zamkowy, z początków 1842r.

Na następnej stronie ciąg dalszy artykułu z atrakcjami Przemyśla, które warto zwiedzić i zobaczyć:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x