Jaki wybrać bagażnik rowerowy?

Wiele osób nie jest w stanie rozstać się ze swoim ukochanym rowerem wybierając się w podróż. Lub też nie wyobraża sobie wakacji bez możliwości jazdy na rowerze. Osoby te najchętniej preferują aktywny wypoczynek. Na szczęście nawet wybierając się w daleką podróż samochodem mamy możliwość zabrania ze sobą rowerów, dzięki zamontowanym specjalnym bagażnikom rowerowym.

Bagażnik na rowery

Obecnie mamy na rynku dostępne trzy wersje bagażników rowerowych montowanych na samochodzie. Są to bagażniki montowane na dach samochodu, na haku i montowane na tył samochodu. Od nas bowiem zależy na który bagażnik zdecydujemy się i jaki będzie bardziej odpowiadał naszym preferencjom, ale również pasował do naszego samochodu.

jaki-wybrac-bagaznik-rowerowy

Bagażnik rowerowy na dach

Pierwszy typ bagażnika montowany na dachu jest najczęściej spotykanym i stosunkowo najbezpieczniejszym sposobem przewożenia rowerów. Niestety kierowca w czasie jazdy musi uważać przy ostrych zakrętach, jechać zdecydowanie wolniej i dobrze zabezpieczyć rowery nie tylko przed niespodziewanym oderwaniem się od specjalnych belek, ale również przed owadami i wystającymi konarami drzew, które mogą spowodować uszkodzenie rowerów. Należy również dokładnie zmierzyć całość konstrukcji na wypadek przejazdu pod mostem czy niskim wiaduktem. Rowery ustawione na dachu mogą powodować opór powietrza w czasie szybszej jazdy, co również ma niebagatelny wpływ na ich stan oraz na sposób podróżowania. Dobrze jest w czasie dłuższej podróży zatrzymać się raz na jakiś czas, by sprawdzić konstrukcję i dopiąć elementy.

Bagażnik na rowery na hak

Bagażniki montowane na haku są równie często spotykane i bardzo cenione zwłaszcza na zachodzie Europy. Wymagają jednak zakupu specjalnego haka, którego cena może wahać się w przedziale 200-400 zł lub więcej. Wszystko zależy od rodzaju i materiału, z którego zrobiony jest hak oraz od naszego samochodu. Hak jest dla wielu osób idealnym rozwiązaniem, gdyż powieszenie na nim rowerów jest dużo łatwiejsze aniżeli w przypadku zamontowania ich na dachu, co wymaga sporej siły i kondycji. Poza tym rowery wiszące na haku nie powodują oporu powietrza jak te na dachu, dzięki czemu nasze jednoślady są stabilniejsze, zabezpieczone przed niespodziewanymi uszkodzeniami w postaci gałęzi drzew, podróż jest bardziej komfortowa i przyjemniejsza.

Ostatnim rzadko spotykanym sposobem przewożenia rowerów jest montaż z tyłu samochodu. Jest to nieco utrudnione i powoduje blokadę dostępu do bagażnika, co może uprzykrzać podróż zwłaszcza, gdy w czasie jazdy musimy nagle z niego skorzystać. Jednak ten sposób montażu nie wymaga zbytniej siły, jest stosunkowo prosty i nieskomplikowany, a rowery trzymają się stabilnie.

Niestety nasze rowery mogą zostać uszkodzone i pobrudzone po dalekiej podróży przez wyrzucane spod kół kamyki, błoto i piasek z drogi. Dlatego warto je zabezpieczyć specjalną folią na wszelki wypadek. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w taki sposób zamontowane rowery z tyłu samochodu mogą nieco wystawać poza pojazd, co może grozić zawadzeniem ich o inny samochód. Dlatego przy wyborze bagażnika rowerowego dobrze jest przemyśleć każdy sposób, zanim zdecydujemy się na konkretny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x