Niegdyś kierowcy podróżowali z mapą w schowku pytając o drogę przechodniów i innych kierowców. Dziś mamy możliwość korzystania z niewielkiej wielkości urządzenia, które dodaje nam pewności siebie w czasie jazdy i pomaga trafić do celu. Dla wszystkich tych kierowców, którzy podróżują w nieznane tereny zawodowo lub dla przyjemności urządzenie to jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.
Nawigacja samochodowa
Wybierając się w podróż wystarczy wpisać w urządzeniu dokładny adres docelowy i po prostu jechać. Oczywiście warto wcześniej zapoznać się z papierową mapą dróg, by w razie niepewności móc do niej zajrzeć i porównać główne trasy z trasą proponowana przez GPS. Urządzenie GPS należy zamontować na dole przedniej szyby tak, byśmy mogli swobodnie zerkać na nie w czasie jazdy. Można ustawić urządzenie niżej, jeśli zaczepy na to pozwolą.
GPS powinien być stabilny, nie kołysać się w czasie jazdy i powinien być na tyle mocno przyczepiony, by nie spadł w czasie gwałtownego hamowania lub skręcania. Głośność powinna być ustawiona na odpowiednim poziomie w zależności od tego czy jedziemy sami czy z dodatkowymi pasażerami, czy słuchamy radia w samochodzie itp. Istnieją urządzenia, w których głośność jest automatycznie dopasowywana do szybkości jazdy. Pozwala to lepiej słyszeć.
Nawigacja GPS
Przy kupnie nowoczesnego GPS-u warto zwrócić uwagę na podstawowe elementy takie jak wielkość ekranu, najlepiej 5-calowy lub większy o dużej rozdzielczości, co w związku z tym daje lepszy obraz i czytelność, możliwość dostosowywania jasności ekranu, możliwość łatwego wpisywania liter najlepiej za pomocą dodatkowego patyczka, który powinien być oferowany razem z urządzeniem oraz głos wpisany w nawigację. Warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze na tak zwane punkty POI, czy punkty oznaczające na trasie specjalne miejsca użyteczności publicznej jak stacje paliw, stacje mechaniczne i wulkanizacyjne, bankomaty, hotele, a nawet czarne punkty niebezpieczne dla kierowców. Nowoczesne GPS-y posiadają pamięć wewnętrzną, która nie tylko posiada wgrane mapy, ale umożliwia zapisanie ostatniej trasy, którą pokonaliśmy i wykorzystanie jej ponownie.
Dobrej jakości GPS powinien mieć odpowiednią i stabilną obudowę, która nie uszkodzi się w razie upadku oraz odpowiednio przygotowane uchwyty. GPS można ładować w samochodzie dzięki wbudowanemu akumulatorowi zabezpieczającym przed działaniem zasilania zewnętrznego. Ważne, by urządzenie posiadało jedno ze złącz: mini USB, port USB lub micro USB. Może dodatkowo posiadać gniazdko na podłączenie słuchawek, ale nie jest to koniecznością. W czasie jazdy samochodem nie wolno korzystać z GPS-u podłączonego do słuchawek! Niektóre z modeli posiadają dodatkowe funkcje pozwalające na odtwarzanie muzyki, filmów czy seriali, oglądanie zapisanych zdjęć, korzystanie z dostępu do Internetu. Oczywiście nie jest to absolutną koniecznością i nie stanowi niezbędnego wyposażenia urządzenia nawigacyjnego, jednak dla zainteresowanych takimi funkcjami osób może to stanowić zachętę do zakupy. Takie urządzenie będzie jednak dużo droższe.