Wybór kremu do opalania w nadchodzącym sezonie letnim może sprawić nam wiele problemów. Wszystko bowiem zależy od naszej karnacji, stanu skóry, jej reakcji na słońce i zdrowia. Niektórzy świetnie reagują na kontakt ze słońcem i uwielbiają słoneczne kąpiele, inni z kolei opalają się od razu na czerwono, doznają bolesnych poparzeń i powinni stronic od dużej ilości słońca. Dla każdego stworzony jest inny krem do opalania.
Krem do opalania
Właściwie kremy do opalania z filtrem UV powinniśmy używać za każdym razem, gdy wychodzimy z domu na więcej niż dwie godziny, a słońce mocno przygrzewa. Nawet w okresie zimowym, a nawet tym bardziej wtedy, gdyż słońce odbijające się od śniegu ma większą moc. Większą od słońca odbijającego się od tafli wody w czasie letniego wypoczynku. Dlatego wiele osób nosi w zimie mocno przyciemnione okulary przeciwsłoneczne dla ochrony oczu. Niestety większość z nas zupełnie o tym zapomina. Zbyt częste przebywanie na pełnym słońcu bez kremu skutkuje nie zawsze piękną opalenizną, ale poparzeniami, zaczerwieniem skóry, nieestetycznymi przebarwieniami, piegami i wyskakiwaniem licznych pieprzyków, szybkim starzeniem się skóry, w najgorszym przypadku rakiem skóry. Tym mocniej, gdy spędzamy wakacje w ciepłych krajach wylegując się godzinami na plaży. Krem z silnym filtrem jest w takim przypadku absolutną koniecznością.
Krem z filtrem
Przy wyborze kremu z filtrem do opalania należy sugerować się właściwie głównie wyglądem swojej skóry, skłonnością do przebarwień i pieprzyków i swoją karnacją. Osoby o jasnej, delikatnej karnacji, mające naturalnie bladą skórę, skłonność do piegów, głównie osoby o jasnych blond lub naturalnie rudych włosach powinny się mieć na baczności przy wyborze kremu do opalania. Dla takich osób stworzone zostały wyjątkowo mocne z wysokim filtrem UV kremy i olejki do opalania. Osoby o ciemnej karnacji ze skłonnością do opalania na brąz, zwykle o ciemnych włosach i oczach mogą pozwolić sobie na kremy delikatniejsze o niższym filtrze. Istnieją również w sprzedaży nieco droższe, ale lepiej chroniące kremy zawierające minerały. Są przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do reakcji alergicznych lub naczynkowej.
Fototyp skóry
Wybierając krem do opalania najlepiej dobrze przyjrzeć się jego zawartości oraz zapoznać się z rodzajem filtrów. Ogółem wyróżniamy 4 rodzaje fototypów skóry:
- fototyp I – to osoby o najdelikatniejszej i najjaśniejszej zwykle celtyckiej karnacji, dla nich przeznaczony jest filtr SPF 30
- fototyp II – czyli nieco ciemniejszych osób, ale o wciąż jasnej, skandynawskiej urodzie SPF 20
- fototyp III – SPF od 12-15 przeznaczony dla osób o ciemniejszych włosach i skórze, która łatwo się opala
- fototyp IV – czyli dla osób o ciemnej karnacji, które świetnie reagują na słońce bez poparzeń zaleca się stosować SPF od 8-12
Ważne, by nacierać ciało kremem do opalania za każdym razem, gdy wychodzimy na słońce, dotyczy to głównie fototypu I i II, zwłaszcza, gdy wybieramy się na plażę. Ciało smarujemy kremem za każdym razem, gdy wychodzimy z wody, a po skończonym opalaniu po powrocie do domu stosujemy na opalone ciało łagodzący balsam po opalaniu, również dostępny w każdej drogerii. Pozwoli on nie tylko utrwalić opaleniznę, ale przede wszystkim załagodzić podrażnienia poparzonej skóry dając przyjemne uczucie chłodu.