Kiedy jest Wielkanoc?

Kiedy Wielkanoc?

Wielkanoc – święto Zmartwychwstania Pańskiego to dla chrześcijan na całym świecie najważniejsze święto w roku. Nawet osoby nie związane z religią chrześcijańską doskonale wiedzą czym jest Wielkanocne święto, z jakimi symbolami się wiąże i kiedy możemy się go spodziewać. Wiosna to czas odrodzenia, symbol życia, podobnie jak wielkanocne jajka, zajączki, kurczęta i inne atrybuty tego wspaniałego święta. Jednak kiedy dokładnie obchodzimy Wielkanoc? Dlaczego jest ono świętem ruchomym? I w jaki sposób możemy to sprawdzić?

Kiedy są święta wielkanocne?

Wszystko zaczęło się w roku 325 n.e w czasie Soboru Nicejskiego, kiedy biskupi wraz z papieżem ustalili, że najważniejsze święto chrześcijańskie będzie obchodzone w pierwszą niedzielę po tak zwanej Paschalnej pełni Księżyca, czyli pierwszej pełni liczonej od 20 marca. Błędnym założeniem jest, jak wiele osób twierdzi, że Wielkanoc ma coś wspólnego z równonocą wiosenną, a więc czasem wiosennego przesilenia, gdy dzień jest równy nocy. Według obiegowej opinii związane jest to z astronomiczną pełnią Księżyca, która ma niewiele wspólnego z Paschalną pełnią Księżyca. Ponieważ owa Paschalna pełnia jest ruchoma, święto Wielkanocne także skutkuje zmiennością występowania w kalendarzu.  Najwcześniej możemy się go spodziewać 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia, w przeciwieństwie do kolejnego ważnego święta katolickiego – Bożego Narodzenia, które ma miejsce co roku 25 grudnia.

kiedy-obchodzimy-wielkanoc

Sporo problemów przy dokładnym ustaleniu daty Wielkiej Nocy spowodowała różnica w datach ukrzyżowania Chrystusa podanej w  Ewangeliach św. Marka, św. Mateusza, św. Jana i św. Łukasza. Związane jest to z żydowskim systemem określania dnia, czyli od zachodu do zachodu słońca. Należy dodać, że chrześcijanie wyznania rzymskokatolickiego wraz z protestantami korzystają z kalendarza gregoriańskiego wprowadzonego przez papieża Grzegorza XIII w XVI wieku. Chrześcijanie wschodni posiłkują się z kolei kalendarzem juliańskim, dlatego w ich tradycji zarówno święta Wielkanocne, jak i Bożonarodzeniowe wypadają w innym terminie, który niewiele różni się od daty świąt wyznawców rzymskokatolickich.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x