Co ile myć włosy?

Odnośnie sposobu pielęgnacji włosów ile ludzi – tyle opinii. Na temat przetłuszczających się włosów oraz sposobów mycia napisano już wiele. W zasadzie nie ma jednej reguły wyjaśniającej jak często myć włosy. Każdy fryzjer radzi inaczej. Jedni twierdzą, że włosy należy myć jak najrzadziej, inni, że można robić to nawet codziennie.

Jak dbać o włosy

Przede wszystkim należy wyjaśnić jedną istotną sprawę: przetłuszczone włosy to krótko mówiąc ochrona skóry głowy. Gromadzone serum na skórze ma za zadanie chronić nasze cebulki oraz skórę głowy przed urazami mechanicznymi, przed zimnem, wiatrem itp. Dawniej nie przejmowano się zbytnio przetłuszczonymi włosami, traktowano je jako coś naturalnego, występującego u każdego człowieka.

jak-czesto-myc-wlosy

Dopiero XX wiek przyniósł ogromne zmiany pod względem podejścia do ludzkiego ciała oraz naszej fizjologii. Mężczyźni zaczęli golić brody, które jeszcze nie tak dawno były czymś naturalnym, kobiety z kolei zaczęły masowo usuwać owłosienie na nogach i pod pachami. Coś, co kiedyś było naturalne i akceptowane, dziś wydaje się czymś wręcz odrażającym, świadczącym z góry o braku higieny. Podobnie rzecz ma się z włosami. Już nawet lekko przetłuszczone włosy stają się powodem do wstydu i braku tolerancji ze strony społeczeństwa. Zapominamy jednak, że jest to naturalny proces, którego nie można wyeliminować. Chcemy być zawsze czyści, piękni i pachnący. Chcemy się podobać. Jednak zarówno pot na skórze, jak i przetłuszczona skóra głowy nie są dla nas czymś atrakcyjnym, to dla naszej fizjologii są procesem niezbędnym. Pot nas chroni przed przegrzaniem. Przetłuszczona skóra głowy wygląda zupełnie odpychająco. A więc, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i wyglądu myjemy włosy. Pozbywamy się tym samym sebum, które i tak pojawia się na nich nawet kilka godzin po wyschnięciu. U jednych ma to miejsce jeszcze tego samego dnia,

u innych kilka dni później. Ci ostatni mogą śmiało nazywać się szczęściarzami, gdyż nie muszą zbytnio troszczyć się o wygląd swoich włosów i śmiało myć je 2 razy na tydzień. Pierwsza grupa osób zwykle miewa problem z nadmiarem sebum i wpada w błędne koło codziennego, często męczącego mycia włosów.

Na następnej stronie ciąg dalszy artykułu:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x